Zatiaľ čo český premiér Petr Fiala zvolal na pondelkové popoludnie z dôvodu napätej situácie na rusko-ukrajinských hraniciach bezpečnostnú radu štátu, prezident ČR Miloš Zeman v tejto súvislosti už viac ako týždeň mlčí.

Čaká sa na Zemanovo vyjadrenie

Na žiadosť o prezidentovo vyjadrenie k danej záležitosti Zemanov hovorca Jiří Ovčáček napísal len to, že hlava štátu sa vyjadrí v priebehu tohto týždňa, napísal iROZHLAS.cz, spravodajský webový portál Českého rozhlasu.

„Áno, v tomto týždni pán prezident poskytne rozhovor jednému z celoštátnych denníkov," odpovedal Ovčáček na otázku, či by mohol Miloš Zeman okomentovať napätie na Ukrajine, pri ktorej hraniciach sa zhromaždilo vyše 100-tisíc ruských vojakov.

Naposledy Zeman verejne vystúpil pred viac ako ôsmimi dňami v relácii televíznej stanice Prima, kde povedal, že nemá obavy z prípadnej ruskej agresie voči Ukrajine.

Odvtedy viac neoznámil ani prezidentov hovorca. K situácii na Ukrajine sa len okrajovo vyjadril na svojom twitterovom účte. Čo si o aktuálnom vývoji myslí prezident a zároveň vrchný veliteľ ozbrojených síl Českej republiky, nie je jasné.

O aktuálnom dianí je informovaný

Podľa riaditeľa zahraničného odboru Kancelárie prezidenta republiky Rudolfa Jindráka je Zeman s dianím na východe oboznámený. „Prezidenta, samozrejme, informujeme, dostáva podklady k tomu, čo sa deje a aká je aktuálna situácia," popísal Jindrák.

Českí aj svetoví politici sa k tomuto hroziacemu konfliktu vyjadrujú – v uplynulých dňoch napríklad znovuzvolený nemecký prezident Frank-Walter Steinmeier vyzval ruského prezidenta Vladimira Putina, aby zabránil ozbrojenému konfliktu v Európe, a varoval ho, že za prípadnú vojnu na Ukrajine ponesie Rusko zodpovednosť.

Ďalšie dôležité správy

Prezident Miloš Zeman by mal menovať Petra Fialu premiérom 26. novembra.
Neprehliadnite

Zeman sa neobáva ruskej agresie voči Ukrajine a nevidí dôvod na presun vojakov NATO na východ