Český Senát po celodennom rokovaní neschválil vládnu novelu pandemického zákona. Podľa viacerých senátorov je v rozpore s ústavou. Poslanecká snemovňa však môže veto Senátu prehlasovať a zákon je pripravený podpísať aj prezident Miloš Zeman, informuje TASR na základe správy spravodajského servera Novinky.cz.

Väčšina bola proti

Za zamietnutie legislatívy hlasovalo 32 zo 61 prítomných senátorov. Predtým Senát hlasoval o schválení zákona, na to však chýbal jeden hlas – za zákon bolo iba 30 senátorov zo 61. Legislatíva sa tak vráti do Poslaneckej snemovne, ktorá by o nej mala hlasovať už na budúci týždeň.

Pandemický zákon alebo núdzový stav

Za pandemický zákon v Senáte agitoval minister zdravotníctva Vlastimil Válek. Zdôrazňoval, že v posledných dňoch koronavírusový variant omikron prenikol do seniorskej populácie a bez pandemického zákona či núdzového stavu by opatrenia proti šíreniu koronavírusu v sociálnych a zdravotníckych zariadeniach skončili.

„Ak nebude pandemický zákon, aby mohol chrániť seniorov, bude musieť vláda vyhlásiť núdzový stav," varoval.

Vlna kritiky

Zákon kritizoval aj predseda Senátu Miloš Vystrčil (ODS). Podľa neho dokument nedefinuje hranicu, kedy sa vyhlasuje pandemický stav, a neuvádza ani to, aké mimoriadne opatrenia by vtedy mali byť prijaté. Vystrčil však nakoniec hlasoval za.

Senátori kritizovali napríklad aj fakt, že zákon umožňuje posielať ľudí do karantény krátkou textovou správou odoslanou na mobilný telefón. V súčasnosti platí, že ľudí do karantény posiela lekár alebo hygiena.

Ďalšie dôležité správy

WA 17 Praha - Nový český premiér Petr Fiala (ODS) stojí za rečníckym pultom počas zasadnutia parlamentu v Prahe v stredu 12. januára 2022. Poslanecká snemovňa v stredu hlasovala o vyslovení dôvery novej českej vláde. FOTO TASR/AP 

 
Czech Republic's Prime Minister Petr Fiala addresses lawmakers during a parliament session in Prague, Czech Republic, Wednesday, Jan. 12, 2022. The newly elected Czech government lead by Fiala is seeking the confidence vote during the session. (AP Photo/Petr David J
Neprehliadnite

O pandemickom zákone v Čechách rokujú poslanci už skoro 20 hodín