Vianoce budú tento rok vzhľadom na pretrvávajúce problémy v dodávateľských reťazcoch, ktoré spôsobila koronavírusová pandémia, špecifické. K tomu sa navyše nabalili dôsledky vojny na Ukrajine, energetická kríza, zdražovanie pohonných hmôt, spotrebného tovaru, elektroniky aj bežných potravín.

Maloobchodné prevádzky sa museli rýchlo prispôsobiť novým trendom. Zvažovať, do akej miery sa predzásobiť vianočných tovarom, aké objemy zabezpečiť, aby boli regále plné, no zároveň, aby im vzhľadom na klesajúcu spotrebu neostalo príliš veľa tovaru na skladoch.

O tom, aké stratégie obchodníci zvolili, ako sa mení nákupné správanie zákazníkov a čo možno očakávať ďalej, hovoril pre TREND predseda Iniciatívy slovenských maloobchodníkov Daniel Krakovský.

Začali už slovenské obchody s predajom vianočného tovaru?

Vianočná sezóna tento rok začala o pár dní až týždňov neskôr, čo spôsobili pretrvávajúce logistické problémy v celom reťazci. Nie je to však zásadné omeškanie a preto je už dnes možné v obchodoch nájsť aj vianočný tovar. Vždy je to, samozrejme, závislé od konkrétneho segmentu, iné je to pri elektronike alebo vianočných dekoráciách a iné pri športovom tovare. Ten vzhľadom na pretrvávajúce teplé počasie bojuje s nižším dopytom ako po minulé roky.

Do akej miery sa obchody predzásobili? Počítali tento rok s nižším alebo vyšším záujmom kupujúcich?

Zásoby a ich dostatok, respektíve nedostatok, stále ovplyvňuje veľké množstvo faktorov – nedostatok čipov, lockdowny v Číne, ktoré vplývajú na výrobu najmä elektroniky, vojna na Ukrajine a s tým súvisiace logistické problémy alebo zatváranie prevádzok na dotknutých trhoch. Viacerí obchodníci tak presúvali tovar alokovaný pre Rusko alebo Ukrajinu do Európy a boli tak predzásobení. Zdražovanie však pociťujeme naprieč celým výrobným procesom a problematický je aj nárast cien energií a inflácia, ktorá sa dotýka aj bežného obyvateľstva. Tento rok asi nebudeme dosahovať rekordné obraty.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa