18:45 Ochoreniu Covid-19 podľahla stará matka brazílskej prvej dámy Michelle Bolsonarovej. Osemdesiatjedenročná Maria Aparecida Firmová Ferreirová skonala podľa týchto informácií v skorých ranných hodinách v nemocnici v metropole Brazília. Informoval o tom denník The Guardian s odvolaním sa na brazílske médiá. (TASR)

17:15 Nemecko kritizuje ruské prvenstvo v registrácii vakcíny: je nebezpečné očkovať netestovanú vakcínu. Nemecký minister zdravotníctva Jens Spahn kritizoval ruský prístup: „Môže to byť nebezpečné, začať očkovať milióny ľudí príliš skoro, pretože to môže zničiť prijatie vakcíny, ak veci pôjdu zlým smerom,“ povedal J. Spahn.

17:05 Nórsko ďalej sprísňuje opatrenia proti Covid-19. Na „červený“ zoznam krajín pridáva Poľsko, Island, Cyprus, Maltu, Holandsko a Česko. Rovnako niektoré oblasti z Dánska a Švédska. Do krajín, ktoré sa nachádzajú na tomto zozname, sa neodporúča cestovať a navrátilci z nich sú vystavení povinnej karanténe. (Bloomberg)

Rizikové krajiny podľa Nórska
Zdroj: Bloomberg
Rizikové krajiny podľa Nórska

16:30 Infikovaných v potravinárskej firme umiestnili do karantény. Spoločnosť Fekollini, s.r.o garantuje, že jej potravinové výrobky vyrábajú len zamestnanci s negatívnym výsledkom testu na Covid-19, ktorí neboli v úzkom kontakte s pozitívne testovanými osobami. Uviedla to v reakcii na informáciu, že spomedzi jej vyše 500 testovaných zamestnancov bolo zistených 24 pozitívnych prípadov. (TASR)

16:25 Podľa hlavného hygienika SR Jána Mikasa nárast prípadov súvisí s importovanými prípadmi a úzkymi kontaktmi pozitívne testovaných ľudí. "Nejde o komunitné šírenie," zdôraznil. Dodal, že importované prípady súvisia hlavne so zamestnancami z iných krajín, najväčší počet sa týka ľudí z Ukrajiny, Srbska a Českej republiky. (TASR)

15:42 Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou preveruje prípad pacienta s obojstranným zápalom pľúc. Tohto pacienta ešte koncom marca prepustili z Nemocnice s poliklinikou (NsP) Prievidza so sídlom v Bojniciach, o niekoľkých hodinách náhle zomrel.

ÚDZS začal posudzovať poskytnutú zdravotnú starostlivosť o pacienta z vlastnej iniciatívy. Zosnulý muž bol na pľúcnom oddelení hospitalizovaný od 20. marca, v domácej liečbe zomrel 30. marca. Pacient bol podľa nemocnice v stabilizovanom stave, afebrilný a bez subjektívnych ťažkostí, preto ho po konzultácii s Regionálnym úradom verejného zdravotníctva Prievidza so sídlom v Bojniciach, keďže bol pozitívne testovaný na nový koronavírus, preložili do domácej starostlivosti. Podľa pitevného nálezu bolo príčinou úmrtia muža respiračné zlyhanie. (TASR)

15:01 O možnosti otvoriť karanténne zariadenia pre študentov z takzvaných červených krajín sa diskutuje na úrovni ministerstiev vnútra a školstva, vedy, výskumu a športu. V stredu to potvrdil minister vnútra Roman Mikulec. ,,Hovoríme o tom, či to rezort školstva môže zvládnuť v rámci svojich kapacít, resp. kapacít vysokých a stredných škôl, alebo vyčleníme na to osobitne nejaké zariadenia," informoval Mikulec. (TASR)

14:45 Fakultná nemocnica s poliklinikou Skalica vydala Zákaz návštev hospitalizovaných pacientov na všetkých oddeleniach s platnosťou od stredy do odvolania. Urobila tak z dôvodu výskytu rizikovej situácie v súvislosti s hospitalizáciou infikovaného pacienta. Oznámila to na sociálnej sieti. Zároveň obmedzila poskytovanie starostlivosti na neurologickom oddelení. (TASR)

13:54 Vláda upraví uznesenie ministerstva zdravotníctva týkajúce sa čestného vyhlásenia o bezinfekčnosti, ktoré majú doniesť žiaci do škôl pri svojom nástupe. Uviedol to premiér Igor Matovič počas rokovania vlády. ,,Určite sa neprijme uznesenie tak, ako prišlo na vládu. Nebudeme tu spôsobovať chaos, keď si ľudia raz plánovali dovolenky v Chorvátsku, Maďarsku a Rakúsku. My sme zadefinovali, že tie krajiny sú bezpečné, tak nebudeme rodičov stresovať novými povinnosťami," povedal Matovič. (TASR)

13:22 Ohniskom nakazených z Galanty je spoločnosť Fekollini, ktorá vyrába bagety s názvom „Pierre Baguette". „Všetky potvrdené prípady pochádzajú z jednej firmy. Spoločnosť sa rozhodla nárazovo otestovať svojich zamestnancov a zistili tento negatívny výsledok," potvrdila Iveta Šuleková, regionálna hygienička v Galante. (tvnoviny)

,,Testovanie sa uskutočnilo v pondelok a utorok, máme iba priebežné výsledky. V súčasnosti vyhľadávame osoby, ktoré prišli s infikovanými do kontaktu," uviedla Šuleková pre TASR. Ide aj o zamestnancov ubytovaných na ubytovni. Spoločnosť podľa hygieničky prijala náležité opatrenia. (TASR)

13:21 Najväčší počet nových prípadov ochorenia COVID-19, ktoré nahlásili za utorok zaznamenali okrem hlavného mesta aj regionálne úrady verejného zdravotníctva v Trenčíne, Galante, Trnave a Dunajskej Strede. Nové prípady ochorenia sú najmä úzke kontakty s už potvrdenými prípadmi, ale aj importované zo zahraničia. Komunitné šírenie zaznamenané nebolo.

12:25 Slovenský týždenný priemer na nových rekordoch. Pri 75 prípadoch ohlásených za utorok sa týždenný kĺzavý priemer počtu infikovaných dostal na úroveň 39. Ide opäť o nový rekord druhej vlny nákazy. 

Covid-19
Infogram

11:25 Ruský minister zdravotníctva Michail Muraško hovorí, že obvinenia, že ruská vakcína proti ochoreniu COVID-19 nie je bezpečná, sú nepodložené a motivované konkurenciou. Rozhodnutie Moskvy udeliť súhlas vyvolalo obavy medzi niektorými odborníkmi. Úspešných bolo iba desať percent z klinických testov tejto očkovacej látky a niektorí vedci sa obávajú, že Moskva dáva prednosť národnej prestíži pred bezpečnosťou vakcíny. Klinické testovanie novej vakcíny ešte stále nie je ukončené a posledná fáza testov na vzorke viac ako 2 000 ľudí sa začne v stredu 12. augusta. (TASR)

11:23 Rusko zaznamenalo v stredu za posledných 24 hodín 5 102 nových prípadov nákazy koronavírusom, čím celkový počet nakazených prekročil 900-tisíc. Najviac nových prípadov hlási Moskva. (TASR)

11:00  Minister školstva, vedy, výskumu a športu Branislav Gröhling chce, aby sa podpisovalo čestné prehlásenie, kde bude rodič vyhlasovať, že jeho dieťa neprejavuje žiadne príznaky akútneho ochorenia. Je to čestné prehlásenie, ktoré sa využívalo aj v závere školského roka 2019/2020, uviedol to pred rokovaním vlády. ,,Neplánujeme celoplošne zatvárať školy a mestá, plánujeme na určité obdobie pozastaviť vyučovanie v daných triedach, keď tam bude identifikovaný jeden alebo viacej prípadov," priblížil šéf rezortu školstva. Podotkol, že chce, aby sa vyučovanie za prísnych hygienických opatrení začalo 2. septembra. ,,Nemôžeme si dovoliť na niekoľko mesiacov opäť zatvoriť všetky školy," povedal minister. (TASR)

10:30 V Nemecku začal po troch dňoch opäť strmšie rásť počet novo zistených prípadov nákazy koronavírusu, za uplynulý deň ich bolo 1 226. Uviedol to dnes Inštitút Roberta Kocha (RKI), ktorý v utorok informoval o 966 novo infikovaných ľuďoch, v pondelok o 436. (ČTK)

10:10 Za utorok pribudlo na Slovensku 75 nových prípadov koronavírusu, čo je najviac od 22. apríla, keď bolo pozitívnych 81 ľudí. Najviac nakazených včera pribudlo v Trnavskom kraji, z toho až 21 v okrese Galanta. Spravilo sa 3 131 testov. (DenníkN)

8:53 Pandemická komisia vlády SR navrhne, aby slovenské univerzity zabezpečili karanténne zariadenia pre študentov z takzvaných červených krajín, pretože práve z nich Slovensko zaznamenalo najviac importovaných prípadov COVID-19. V utorok to na pôde Ministerstva zdravotníctva SR uviedol šéf rezortu Marek Krajčí. (TASR)

 8:50 Pred nástupom do škôl aj predškolských zariadení by mali žiaci a študenti odovzdať čestné prehlásenie o tom, že nie sú infikovaní ochorením COVID-19 a tiež, že neboli v zahraničí 14 dní pred nástupom do školy a že sa nezúčastnili táboru s medzinárodnou účasťou, povedal minister zdravotníctva Marek Krajčí. V prípade, že sa dieťa ocitlo v zahraničí počas tohto obdobia, malo by zostať v karanténe s rodičmi. Rodič by podľa Krajčího mohol na toto dieťa čerpať ošetrovné. V prípade, že by rodičia chceli, aby dieťa do školy nastúpilo skôr, budú musieť test na prítomnosť nového koronavírusu zaplatiť. (TASR)

Vladimír Putin
Neprehliadnite

Rusko vyhralo súboj o prvenstvo v registrácii vakcíny. No dobiehanie západu prehráva

8:51  Česko potvrdilo k polnoci z utorka na stredu 288 nových prípadov nákazy koronavírusom v priebehu uplynulých 24 hodín.Nepribudlo nijaké úmrtie. (TASR)

8:10 Austrália zaznamenala v stredu 21 úmrtí v dôsledku choroby COVID-19 v priebehu uplynulých 24 hodín. Ide o najvyšší počet úmrtí súvisiacich s COVID-19 v krajine od začiatku pandémie. (TASR)

8:01 Ruská vakcína vyvoláva obavy. Schválenie prvej vakcíny proti novému typu koronavírusu, ktorá bola vyvinutá Ruskom po menej ako dvoch mesiacoch klinických skúšok na ľuďoch, vzbudzuje obavy vo vedeckej komunite. Uviedla to v utorok večer belgická televízna stanica RTBF. odborníci upozorňujú, že pri absencii úplných údajov o klinických skúškach bude ťažké dôverovať vakcíne, ktorá by mala byť mimo hraníc Ruska predávaná pod obchodnou značkou Sputnik 5. Rovnaký názov mala aj prvá sovietska družica vyslaná na obežnú dráhu Zeme. (TASR)

7:29 Zdravotnícke opatrenia proti novému typu koronavírusu a nemocničné náklady od polovice marca do konca júna vyšli belgickú štátnu pokladnicu na zhruba 512 miliónov eur. Uviedol to v utorok belgický týždenník Knack s odvolaním sa na údaje Národného inštitútu pre nemocenské poistenie (Inami). Podľa tlačovej agentúry Belga však ide iba o časť verejných nákladov, lebo zdravotné testy a samotná liečba pacientov s ochorením COVID-19 neboli do tohto výpočtu zahrnuté. (TASR)

5:17 V Libanone utorok zaznamenali viac ako 300 prípadov nákazy novým koronavírusom, čo predstavuje rekordný denný prírastok. K rekordnému nárastu počtu infekcií došlo po ničivom výbuchu v Bejrúte zo 4. augusta, ktorý si vyžiadal najmenej 171 mŕtvych a vyše 6 000 zranených. (TASR)

Utorok 11.8.2020

21:30 WHO reagovala zdržanlivo na správu o ruskej vakcíne proti koronavírusu. WHO uviedlo, že zatiaľ len diskutuje s ruskými orgánmi o možnom predbežnom schválení novej očkovacej látky, ktorej klinické testovanie nie je ešte ukončené. Predbežné schválenie akejkoľvek vakcíny podľa WHO vyžaduje „dôkladné preskúmanie a zhodnotenie všetkých požadovaných údajov týkajúcich sa bezpečnosti a účinnosti“. (TASR)

19:10 Pandemická komisia vlády SR na dnešnom zasadnutí schválila nový pandemický plán. Po zasadnutí minister zdravotníctva Marek Krajčí oznámil, že druhá vlna Covid-19 tu už je. Nárast prípadov je ale pod kontrolou. Čoskoro však treba, aby zasadlo konzílium odborníkov a aktualizovalo zoznam bezpečných krajín. (DenníkN)

19:05 Reprodukčné číslo v Holandsku rastie. Počet nových infikovaných v Holandsku narástol za posledný týždeň o vyše 50 percent. Domáci zdravotný inštitút RIVM stanovuje aktuálne reprodukčné číslo vírusu na hodnotu 1,3. (Bloomberg)

18:55 Hamburg rozširuje zákaz alkoholu. Na zabránenie popíjania alkoholu mladých ľudí na uliciach nemecké mesto Hamburg rozširuje zákaz predaja alkoholu na kiosky a benzínové pumpy. Zákaz platí medzi ôsmou večer a šiestou ráno. (Bloomberg)  

KK34 Barcelona - Na archívnej snímke z 14. júla 2020 zdravotný pracovník odoberá vzorku na PCR test na ochorenie Covid-19 v nemocnici v Barcelone. Prípady nového koronavírusu v Španielsku stúpli za posledné tri týždne trojnásobne a úrady sa snažia zo všetkých síl zvládnuť množstvo nových ohnísk nákazy, prevažne v Katalánsku a Aragónsku. FOTO TASR/AP
FILE - In this Tuesday, July 14, 2020 file photo, a health worker takes a sample for a PCR test for the COVID-19 at a local hospital in Hospitalet,
Neprehliadnite

Nielen horúčka či kýchanie. Vedci zistili až 98 nových príznakov ochorenia Covid-19

16:45 Vakcínou proti koronavírusu by sa dalo zaočkovať 55 percent Maďarov. Podľa výsledkov prieskumu, ktorý si objednalo Združenie inovatívneho farmaceutického priemyslu (AIPM), si tiež 32 percent respondentov myslí, že vakcína proti vírusu SARS-CoV-2 bude prístupná v Maďarsku skôr než o rok. (TASR)

15:44 Indonézia zahájila tretiu, a teda finálnu fázu ,,vakcínových pokusov" v súvislosti s novým koronavírusom. Stojí za ňou čínska spoločnosť Sinovac Biotech Ltd. S komerčnou výrobou chcú začať za šesť mesiacov. (bloomberg)

12:40 Týždenný kĺzavý priemer počtu nakazených na Slovensku ostáva stabilný. Napriek tomu, že v utorok bolo ohlásených iba 16 nových prípadov, týždenný priemer počtu nakazených ostáva na úrovni 35 osôb.

Covid-19
Infogram

12:30 Nový Zéland zavádza opäť lockdown. Krajina, ktorá ako prvá zvíťazila nad koronavírusom, ukázala, že víťazstvo bolo iba dočasné. Po viac ako 100 dňoch sa v Aucklande objavil nový prípad ochorenia. Zdroj je neznámy, čo spôsobilo zavedenie lockdownu – ľudia v meste by mali ostať doma a minimalizovať kontakty. (Bloomberg)

12:17 Podľa Putina začne Rusko už čoskoro s masovou výrobou vakcíny proti koronavírusu. Očkovánie už údajne vyskúšala aj jedna z jeho dcér. (iRozhlas)

12:00 Dnes zasadá pandemická komisia. Na programe dnešného zasadnutia Pandemickej komisie  vlády SR bude schválenie pandemického plánu - akčného dokumentu, ako by mali reagovať štátne inštitúcie na epidémie. Na konci júla sa plán nepodarilo komisii schváliť. 

11:45 Trump zvažuje zákaz príchodu občanov pozitívnych na Covid späť do krajiny. Americký prezident zvažuje pravidlá, ktoré by umožnili pohraničným orgánom zablokovať návrat amerických občanov na pôdu USA, pokiaľ by mali podozrenie na nákazu Covid-19. (NY Times)

Vakcína proti koronavírusu je už na ceste, dovtedy sa však vedci snažia všemožne zistiť, ako presne koronavírus funguje.
Neprehliadnite

Online: Ruská vakcína proti Covid-19 je "Pandorina skrinka"

11:16 Počet potvrdených prípadov infekcie novým typom koronavírusu na Ukrajine sa za posledných 24 hodín zvýšil o 1 158 na 83 115.  Karanténne opatrenia na Ukrajine platia zatiaľ do 31. augusta, potom sa v závislosti od epidemiologickej situácie v každom z regiónov môžu zmierniť alebo zintenzívniť. (TASR)

11:14 Ruský prezident Vladimir Putin v utorok uviedol, že v Rusku zaregistrovali prvú vakcínu proti koronavírusu. ,,Pokiaľ viem, dnes ráno bola zaregistrovaná prvá vakcína proti novému koronavírusu na svete," povedal ruský prezident.  (TASR) Podľa organizácie farmakológov je ruská vakcína „Pandorina skrinka"

11:00 Česko potvrdilo k polnoci z pondelka na utorok 140 nových prípadov nákazy koronavírusom v priebehu uplynulých 24 hodín. Laboratóriá v pondelok otestovali 2 740 vzoriek. Nepribudlo nijaké úmrtie. (TASR)

Vakcína proti Covid-19
Neprehliadnite

Ani vakcína proti koronavírusu nemusí pomôcť. Tretina ľudí očkovanie odmieta

10:11 V Rusku za posledných 24 hodín zaznamenali po prvý raz od 23. apríla menej než päť tisíc nových prípadov nákazy koronavírusom. Za deň pribudlo v Rusku 4 945 nových prípadov nákazy, ktorú koronavírus spôsobuje, čím sa ich počet zvýšil na celkovo 897 599. (TASR)

9:53 Českého premiéra Andreja Babiša prekvapilo zavedenie povinného testu na covid-19, ktoré je potrebné pred cestou do Grécka. Krízový štáb podľa neho momentálne rokuje o posilnení testovacích kapacít. (ČT24zive)

9:44 V pondelok  na Slovensku pribudlo 16 prípadov nákazy novým koronavírusom. Celkovo krajina doteraz eviduje 2615 pozitívne testovaných na ochorenie COVID-19. (TASR)

KK34 Barcelona - Na archívnej snímke z 14. júla 2020 zdravotný pracovník odoberá vzorku na PCR test na ochorenie Covid-19 v nemocnici v Barcelone. Prípady nového koronavírusu v Španielsku stúpli za posledné tri týždne trojnásobne a úrady sa snažia zo všetkých síl zvládnuť množstvo nových ohnísk nákazy, prevažne v Katalánsku a Aragónsku. FOTO TASR/AP
FILE - In this Tuesday, July 14, 2020 file photo, a health worker takes a sample for a PCR test for the COVID-19 at a local hospital in Hospitalet,
Neprehliadnite

Nielen horúčka či kýchanie. Vedci zistili až 98 nových príznakov ochorenia Covid-19

9:20 Kubánske hlavné mesto Havana v pondelok opäť zaviedlo obmedzenie pohybu po tom, čo zaznamenalo 200 nových prípadov nákazy koronavírusom v priebehu uplynulých dvoch týždňov. Verejná doprava je od pondelka prístupná iba pre pracovníkov prevádzok nevyhnutných pre chod spoločnosti. Úrady takisto uzavreli pláže, parky, reštaurácie a bary. Guvernér Havany Reinaldo García Zapata uviedol, že znovuzavedenie opatrení je nevyhnutné. Úrady odhalili celkom 31 ohnísk nákazy v desiatich havanských štvrtiach. Kubánsky minister verejného zdravia José Ángel Portal Miranda v sobotu povedal, že jeho krajina čelí ,,novej vlne epidémie, ktorá ohrozuje všetko jej obyvateľstvo". (TASR)

8:00 Koronavírus sa nakazilo už viac ako 20 miliónov ľudí. Celkový počet obetí je 736-tisíc. Vyliečiť sa podarilo podarilo celkovo viac ako 12 miliónov ľudí. (reuters)