Aj keď sa infekčnejší delta variant koronavírusu aktuálne rýchlo šíri po celom svete, predstavitelia Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) sú optimistickí. Veria, že svet by mohol pandémiu dostať na budúci rok pod kontrolu. Dôležité však podľa nich bude, aby krajiny zabezpečili spravodlivé rozdelenie vakcín medzi chudobnejšie národy. Informoval o tom web cnbc.com.

„Rád by som povedal, že sa to tento rok skončí, ale naozaj si to nemyslím,“ poznamenal Mike Ryan, výkonný riaditeľ programu WHO pre mimoriadne situácie v zdravotníctve. „Ak budeme mať naozaj šťastie, budeme to mať na budúci rok pod kontrolou.“ Pre krajiny s vysokou mierou zaočkovanosti predpovedá skorší koniec pandémie.

Cestovať len v nevyhnutných prípadoch

M. Ryan poznamenal zároveň, že by pomohlo, ak by krajiny okrem spravodlivého rozdelenia vakcín dbali aj na dôsledné dodržiavanie sociálneho dištancovania a zabezpečili primerané financie pre nemocnice. WHO uvádza, že cestovanie medzi krajinami by sa malo uskutočňovať iba v nevyhnutných prípadoch. „Všetko, čo robíte počas pandémie, buď zvyšuje alebo znižuje riziko, neexistuje žiadne nulové riziko, ide o minimalizáciu rizika,“ uviedol M. Ryan.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa