Európska komisia (EK) privítala v piatok správu Európskeho strediska pre prevenciu a kontrolu chorôb (ECDC) o ochorení Covid-19 u detí a o úlohe školských zariadení pri prenose tejto choroby.

Podľa správy ECDC bude v nasledujúcich mesiacoch pravdepodobne stúpať počet prípadov ochorenia Covid-19 skôr u detí než v populácii dospelých, ktorí sú v čoraz väčšej miere zaočkovaní. Vzhľadom na pretrvávajúce riziko prenosu choroby medzi neočkovanými deťmi je viac ako dôležité, aby bol vzdelávací systém v krajinách EÚ a Európskeho hospodárskeho priestoru (EHP) pripravený pred nadchádzajúcim školským rokom na všetky možnosti.

KK24 Bukurešť - Alexandra Maiorescuová počas očkovania vakcínou od konkorzia Pfizer/BioNtech proti ochoreniu Covid-19, v Bukurešti 2. júna 2021. V Rumunsku odštartovala v stredu očkovacia kampaň proti chorobe COVID-19 pre deti od 12 do 15 rokov. FOTO TASR/AP
Alexandra Maiorescu gets a Pfizer BioNTech COVID-19 vaccine in Bucharest, Romania, Wednesday, June 2, 2021. Romania has started the vaccination campaign for children between the ages of 12 and 15. (AP Photo/Andreea Alexandru)
Neprehliadnite

Ministerstvo zdravotníctva sa pri očkovaní detí riadi odporúčaniami odborníkov a EMA

Dokument z dielne ECDC sa zaoberá aj otázkou prenosu choroby na zamestnancov a od zamestnancov v školských zariadeniach; opatreniami na zmiernenie dôsledkov pandémie na školy vrátane komunikácie o možných rizikách; testovaním a sledovaním kontaktov infikovaných osôb; karanténou; a účinnosťou a celkovým vplyvom, aký má zatváranie škôl.

Komisia pripomenula, že dodržiavanie fyzického odstupu, hygienické opatrenia a včasné testovanie symptomatických prípadov zostávajú aj naďalej zásadné pre prevenciu prenosu infekcií v školskom prostredí. Správa ECDC upozorňuje, že samotné zatvorenie školy s prípadmi výskytu infekcie nie je dostatočné na to, aby sa zabránilo prenosu choroby na širšiu komunitu ľudí.

JB 40 San Pedro - Študentka, 14-ročná Jeff Eseromová dostáva vakcínu počas očkovania 12-ročných a starších žiakov proti ochoreniu COVID-19 vo vakcinačnom centre v priestoroch školy v kalifornskom meste San Pedro 24. mája 2021. FOTO TASR/AP

High school freshman Jeff Eseroma, 14, is vaccinated at a school-based COVID-19 vaccination clinic for students 12 and older in San Pedro, Calif., Monday, May 24, 2021. Schools are turning to mascots, prizes and contests to entice youth ages 12 and up to get
Neprehliadnite

Možnosť očkovania proti covid-19 sa otvorila aj pre deti od 12 rokov

Eurokomisárka pre zdravie a bezpečnosť potravín Stella Kyriakidisová v tejto súvislosti uviedla, že ochrana najzraniteľnejších osôb spoločnosti bola počas pandémie najvyššou prioritou.

„Dlhodobé zatváranie škôl v celej EÚ malo negatívny vplyv na zdravie detí a dospievajúcich. Vedie to k problémom, ako je sociálna izolácia, psychická tieseň, úzkosť a depresívne príznaky, čo je veľmi znepokojujúce. Chceme sa ubezpečiť, že deti môžu aj naďalej chodiť do školy a žiť svoj život čo najbezpečnejším spôsobom. Za týmto účelom sa budú aj naďalej javiť ako nevyhnutné opatrenia na školách, ako sú dodržanie odstupu a ďalšie prostriedky, ktoré zabránia prenosu choroby a udržia školy otvorené, najmä pri čoraz väčšom výskyte variantu delta," opísala situáciu komisárka.