Po tom, čo stúpenci amerického prezidenta Donalda Trumpa v stredu zaútočili na sídlo amerického Kongresu, čoraz vyšší počet republikánov je presvedčených, že by Trump mal byť odvolaný zo svojej funkcie ešte pred 20. januárom. Štyria z nich požadovali uplatnenie 25. dodatku k Ústave USA a ďalší dvaja vyzvali na prezidentov impeachment. Informovala o tom stanica CNN.

„Musí byť obvinený a odvolaný," uviedol pre CNN jeden zo súčasných republikánskych zvolených zákonodarcov.

Konanie vo veci uplatnenia 25. dodatku sa začína vtedy, keď sa väčšina členov prezidentovho kabinetu zhodne na tom, že už ďalej nie je schopný vykonávať svoju funkciu. Túto skutočnosť musia verejne vyhlásiť a predložiť na schválenie Kongresu. Ten musí následne takýto krok odobriť dvojtretinovou väčšinou hlasov.

Joe Biden odsúdil útok na Kapitol
Neprehliadnite

Biden odsúdil napadnutie Kapitolu, vyzval Trumpa na ukončenie násilia

Príslušný dodatok k ústave prijal americký Kongres v roku 1965. Rieši prevzatie funkcie šéfa Bieleho domu viceprezidentom v prípade, že prezident ju nie je schopný vykonávať, napríklad z dôvodu úmrtia alebo fyzickej či psychickej nespôsobilosti. Dodatok bol prijatý po zavraždení prezidenta Johna F. Kennedyho a v súvislosti s obavami, ktoré vyvolali vážne zdravotné problémy jeho predchodcu Dwighta Eisenhowera.

V prípade Trumpa majú byť dôvodom na využitie 25. dodatku jeho údajné psychické problémy.

Demokratický kandidát Biden získal 306 hlasov v Zbore voliteľov, čo je viac ako požadovaných 270. Trump získal hlasy 232 voliteľov. Bidenova inaugurácia je naplánovaná na 20. januára.