Čoraz viac nemeckých firiem plánuje zvýšiť ceny, ukázal prieskum mníchovského ekonomického inštitútu Ifo. To signalizuje, že inflačné tlaky sa v dohľadnom čase zrejme neutlmia.

„Bohužiaľ to znamená, že inflačná vlna zrejme ešte neopadne," uviedol šéf oddelenia ekonomických indikátorov Ifo Timo Wollmershäuser.

Podľa prieskumu Ifo 100 percent predajcov potravín plánuje zvýšenie cien, v prípade drogérií je to 92 percent, v prípade gastronomických zariadení vyše 87 percent a v prípade hotelov 62 percent.

Medziročná harmonizovaná inflácia v Nemecku dosiahla v septembri 10,9 percenta a dostala sa najvyššie za viac než 25 rokov.

Ďalšie dôležité správy

JB 19 Berlín - Nemecký vicekancelár a spolkový minister hospodárstva a člen Strany zelených Robert Habeck sedí v nemeckom spolkovom parlamente Bundestag počas debaty o ochrane eknonomiky a klímy v Berlíne 8. septembra 2022. FOTO TASR/AP

Green Party member Robert Habeck, Federal Minister for the Economy and Climate Protection, sits in the Bundestag during the debate on the Economy and Climate Protection budge in Berlin, Germany, Thursday, Sept. 8, 2022. (Michael Kappeler/dpa via AP)
Neprehliadnite

Nemecká energetická spoločnosť predĺži chod uhoľných zdrojov