Čoraz viac Kanaďanov napriek hlbokým historickým väzbám na Britániu nechce, aby bol na čele ich štátu monarcha inej krajiny. TASR informuje na základe stredajšej správy agentúry Reuters.

Prieskum inštitútu Angus Reid z apríla ukázal, že 51 percent obyvateľov Kanady nechce, aby monarcha naďalej zastával reprezentatívnu funkciu hlavy štátu. V januári 2020 sa tak vyjadrilo 45 percent opýtaných. Len 26 percent respondentov sa vyslovilo v prospech monarchu a 24 percent na túto otázku nemalo jasný názor.

V prevažne frankofónnej provincii Québec je podpora monarchie ešte menšia – až 71 percent ľudí v prieskume inštitútu Angus Reid povedalo, že viac nevidí potrebu monarchie. V prieskume skupiny Leger zase 87 percent osôb konštatovalo, že necíti spojenie s na kráľovskou rodinou.

Provincia Québec, kde sa už dva razy – v rokoch 1980 a 1995 – konalo neúspešné referendum o vyhlásení nezávislosti, kanadskú ústavu nikdy oficiálne neschválila.

Reuters približuje, že Británia kolonizovala Kanadu koncom 16. storočia a krajina zostala oficiálne súčasťou britského impéria do roku 1982. V súčasnosti patrí do Spoločenstva národov, ktorých hlavou štátu je britský panovník. Na pretrvávajúce väzby so Spojeným kráľovstvom upozorňujú aj desiatky toponým v Kanade, ako napríklad mestá London či Windsor.

Pätinu kanadskej populácie tvoria prisťahovalci, ktorí majú len malé väzby na Britániu. Koloniálnu mocnosť okrem toho príliš nepodporujú ani pôvodní obyvatelia Kanady, konštatuje Reuters. V roku 2021 bola napríklad počas protestu proti niekdajšiemu zlému zaobchádzaniu s indiánskymi deťmi na internátnych školách strhnutá socha kráľovnej Viktórie, ktorá sa nachádzala na pozemku parlamentu v provincii Manitoba.

Kanaďania podporujúci monarchiu a politickí analytici tvrdia, že konštitučná monarchia je dobre fungujúcim demokratickým systémom, ktorého zmena by bola komplexná a politicky riskantná.

Ďalšie dôležité správy

WA 10 Wellington - Novozélandská premiérka Jacinda Ardernová počas tlačovej konferencie po rokovaní vlády vo Wellingtone v pondelok 7. marca 2022. Novozélandská vláda plánuje urýchlené schválenie legislatívy, ktorá jej umožní zaviesť ekonomické sankcie proti Rusku za jeho inváziu na Ukrajine. Návrh zákona o sankciách proti Rusku majú zákonodarcovia prerokovávať v stredu 9. marca a ešte v deň deň by mal byť schválený. Ardernová vyhlásila, že dúfa, že ho podporia zákonodarcovia naprieč všetkými po
Neprehliadnite

Nový Zéland neuvažuje o vyhlásení republiky. Alžbetu II. si uctí dňom smútku