Uvoľnená politika Colorada pritiahla pozornosť a pomerne rýchlo tam vzniklo aj nové odvetvie cestovného ruchu - marihuanová turistika.

Tá spôsobila, že hotely a ubytovacie zariadenia v tomto štáte zažívajú boom a podľa štúdie o turizme, ktorú si objednala vláda štátu, 23 percent návštevníkov Colorada vlani uviedlo, že ich rozhodnutie cestovať tam ovplyvnila práve dostupnosť „trávy“, napísal portál Los Angeles Times.

Podľa neho sa tu teraz návštevníkom môže stať, že ceny za niektoré položky môžu byť vyššie, napríklad benzín, no pumpár im neváha dať naň zľavu, ak si k tomu kúpia aj marihuanu.

Čísla o význame marihuany pre štát za vlaňajší rok hovoria za všetko. V Colorade sa predala mäkká droga za takmer miliardu dolárov a len na daniach za jej predaj štát podľa The Huffington Post získal vyše 125 miliónov dolárov. Portál The Cannabists uviedol, že z tejto sumy sa 35 miliónov dolárov využije na rekonštrukcie škôl a ďalšie milióny na edukačné programy, napríklad pre problémových mladistvých.

Tento rok sa vyvíja ešte lepšie. V júli predaj legálnej marihuany medziročne vyskočil o 27 percent a podľa The Washington Times dosiahol 122,7 milióna dolárov. Takmer 84 miliónov z toho tvorila marihuana na rekreačné účely. „Zelený“ priemysel za prvých sedem mesiacov roka vygeneroval 720,4 milióna dolárov, čo bolo medziročne o vyše 180 miliónov dolárov viac.

Rekordný rok 2016?

Na daniach a ďalších poplatkoch spojených s predajom marihuany a výrobkov z konope Colorado v tomto období vybralo už 105,8 milióna dolárov.

Portál The Denver Post uviedol, že vlani boli najlepšími mesiacmi z hľadiska predaja marihuany júl, august, september a december. To znamená, že tohtoročné čísla budú určite, aj vzhľadom na vývoj počasia, rekordné.

Túto sféru ekonomiky by mal naštartovať aj nový zákon, ktorý od júna povoľuje turistom v Colorade kúpiť si jednu uncu (28,25 gramu) marihuany denne. Predtým bol limit stanovený na štvrť unce za deň.

Samozrejme, že legalizácia marihuany sa v Colorade nezaobišla bez problémov, muselo byť narýchlo vydaných mnoho zákonov, na druhej strane počet obvinení za prechovávanie, pestovanie a distribúciu marihuany klesol o vyše 80 percent.

O uvoľnenej politike USA voči mäkkým drogám svedčí aj správa agentúry AP, podľa ktorej tu pred pár dňami po prvýkrát na poľnohospodárskej výstave (v tomto prípade Oregon State Fair v Saleme) mohli návštevníci obdivovať aj vyšľachtené exempláre konope. Samozrejme, v špeciálnom, prísne stráženom stane.

The Washington Times navyše pripomína, že v novembri budú o legalizácii marihuany na rekreačné účely hlasovať v štátoch Nevada, Arizona, Kalifornia, Maine a Massachusetts a na medicínske účely v Arkansase, na Floride, v Montane a v Severnej Dakote.

Ako zdaňujú predaj marihuany na rekreačné účely v Colorade

V štáte na západe USA existujú tri typy daní uvalených na predaj legálnej marihuany: 2,9 percenta - štandardná daň z predaja, 10 percent - špeciálna daň z predaja marihuany a 15 percent – spotrebná daň z veľkoobchodných transferov s marihuanou na rekreačné účely