Rovnaký prístup k rovnako kvalitným liekom všade v Európskej únii či rovnako kvalitná zdravotná starostlivosť pre všetkých občanov únie. To sú niektoré z tém, o ktorých diskutovali v pracovnej skupine pre zdravotníctvo v rámci Konferencie o budúcnosti Európy (CoFoE). Skupinu vedie podpredseda Európskej komisie pre medziinštitucionálne vzťahy a strategický výhľad Maroš Šefčovič.

Euroobčania si želajú rovnakú kvalitu zdravotnej starostlivosti v každej krajine EÚ

Nedávne prvé zasadnutie tejto skupiny v Štrasburgu považuje Šefčovič za veľmi užitočné a podnetné. Najviac ho zaujali témy, ktoré smerovali k posilňovaniu európskeho prístupu k zdravotníctvu.

„Ako napríklad, aby sme mali rovnaký prístup k rovnako kvalitným liekom všade v EÚ, aby sme urobili maximum pre to, aby sa dodnes pretrvávajúca rozdielnosť dĺžky života znižovala tým, že budeme schopní postupne poskytovať rovnako kvalitnú zdravotnú starostlivosť pre všetkých občanov EÚ," zhrnul pre TASR Šefčovič.

Slovenský eurokomisár vedie pracovnú skupinu pre zdravotníctvo

Skupina sa má opäť zísť v decembri. Eurokomisár verí, že z jej diskusií vzídu návrhy, ktoré následne povedú k reálnym legislatívnym krokom. Doterajšie podnety zo strany občanov, ktorí sa priamo zúčastňujú na Konferencii o budúcnosti Európy (CoFoE), sú podľa Šefčoviča veľmi užitočné.

Šefčovič spolu s ďalšími dvoma podpredsedníčkami EK – Věrou Jourovou a Dubravkou Šuicovou – pracuje vo Výkonnom výbore Konferencie o budúcnosti Európy, pričom každý z nich vedie aj jednu pracovnú skupinu. 

Na webe môžete vyjadriť svoj názor k fungovaniu európskeho klubu

CoFoE bude do jari 2022 prijímať pripomienky a nápady, ktoré môžu vyústiť do konkrétnych odporúčaní o reforme Európskej únie. Na oficiálnej webovej stránke konferencie, ktorá je pod spoločnou záštitou europarlamentu, Európskej rady a Európskej komisie, sa môže ktokoľvek zaregistrovať a vyjadriť svoj názor či pripomienku k fungovaniu EÚ.

Účastníci občianskych panelov sú zo všetkých 27 členských krajín, pričom odrážajú demografickú a sociálnu rozmanitosť EÚ. Najmenej jedna tretina účastníkov každého z panelov je vo veku do 25 rokov.

EBE 18 Brusel - Na snímke podpredseda Európskej komisie pre medziinštitucionálne vzťahy na strategický výhľad Maroš Šefčovič počas tlačovej konferencie po rokovaní o brexite v sídle EÚ v Bruseli v stredu 30. júna 2021. FOTO TASR/AP

European Commissioner for Inter-institutional Relations and Foresight Maros Sefcovic speaks during a news conference on Brexit at the EU headquarters in Brussels, Wednesday, June 30, 2021. The European Union and the United Kingdom agreed Wednesday not to let a fight
Neprehliadnite

Repete dohody ohľadom Severného Írska nehrozí, Šefčovič potvrdil, že EÚ už nebude rokovať