V pondelok večer došlo v centre Viedne, neďaleko synagógy na ulici Seitenstettengasse a na ďalších piatich miestach k streľbe. Strelci spustili v pondelok okolo 20.00 h SEČ paľbu na ľudí, ktorí si užívali vo viedenských kaviarňach a reštauráciách poslednú noc pred začatím lockdownu. Rakúsky kancelár Sebastian Kurz odsúdil pondelňajšiu streľbu vo viedenských uliciach ako ,„ohavný teroristický útok“. „Nikdy sa nedáme zastrašiť terorizmom a proti týmto útokom budeme rozhodne bojovať všetkými prostriedkami,“ povedal Kurz pre APA. Útok mal podľa rakúskeho ministera vnútra Karla Nehammera islamistický motív.

 • Útočník, ktorého po streľbe v centre Viedne zneškodnili policajti, si strelivo chcel počas leta zaobstarať aj na Slovensku. Informáciu o strelive potvrdil minister vnútra SR Roman Mikulec, podľa ktorého útočník v minulosti navštívil Slovensko. Podľa rakúskeho denníka Heute.at muž so svojím známym údajne v polovici júla vycestoval na Slovensko, aby si zaobstaral muníciu do útočnej pušky. Tou však zrejme nebol Kalašnikov, ale juhoslovanská útočná puška M70. Myslí si to spolumajiteľ Hunter Clubu - Verejná strelnica Miroslav Chrenko. „Podľa fotky prezentovanej v médiách pravdepodobne ide o útočnú pušku Zastava M70, ktorá bola navrhnutá na základe princípu Kalašnikova AK47,“ uviedol pre TASR expert na zbrane Chrenko.
 • Teroristom, ktorý zabíjal, a ktorého aj polícia po útoku zastrelila, bol 20-ročný mladý muž s rakúskym aj severomacedónskym občianstvom. Muž menom Kujtim Fejzulai bol v apríli 2019 uznaný za vinného za pokus o cestu do Sýrie s cieľom pripojiť sa k extrémistickej organizácii Islamský štát. V apríli 2019 dostal 22 mesiacov väzenia, pre nízky vek ho ale v decembri prepustili. 
 • Páchateľ mal v čase útoku pri sebe falošný pás s výbušninami, automatickú strelnú zbraň s dlhou hlavňou, ručnú strelnú zbraň a mačetu.
 • Rakúska polícia v utorok ráno informovala, že pri útoku vo Viedni zahynuli traja okoloidúci - dvaja muži a žena. Medzitým potvrdili štvrtú obeť - ženu, ktorá zomrela po prevoze do nemocnice. Ťažké zranenia pri útoku utrpel aj jeden policajt.
 • V nemocniciach je podľa českého portálu Aktuálně 17 zranených. Podľa AP sú hospitalizovaní so streľnými i reznými zraneniami. Stav šiestich je vážny.
 • Rakúska vláda vyhlásila trojdňový štátny smútok. Na vládnych budovách sú vlajky na pol žrde.
 • Vo Viedni je momentálne nasadených približne 1 000 policajtov
 • Americká spoločnosť SITE Intelligence Group, monitorujúca aktivity džihádistov na internete, na svojej webstránke citovala vyjadrenie džihádistu k pondelňajším útokom vo Viedni. Tie sú podľa slov islamistu ,,súčasťou zúčtovania" za účasť Rakúska v medzinárodnej koalícii bojujúcej proti Islamskému štátu (IS) a vedenej Spojenými štátmi.
 • Polícia spresnila, že v pondelok krátko po dvadsiatej hodine bolo vystrelených niekoľko prvých nábojov na rušnej ulici v centre mesta a že sa strieľalo celkovo na šiestich miestach - Salzgries, Schwedenplatz, Graben, Fleischmarkt, Bauernmarkt a Morzinplatz.
WA 17 Viedeň - Ozbrojení policajti strážia ulicu na mieste pondelkovej streľby v centre Viedne v utorok 3. novembra 2020. Strelci spustili v pondelok okolo 20.00 h SEČ paľbu na ľudí, ktorí si užívali vo viedenských kaviarňach a reštauráciách poslednú noc pred začatím lockdownu, zameraného na zastavenie šírenia koronavírusu. Podľa úradov išlo o dobre pripravený teroristický útok a páchatelia mali útočné pušky. Polícia uviedla, že sa strieľalo celkovo na šiestich miestach - Salzgries, Schwedenplat
Neprehliadnite

Zastrelený útočník z Viedne bol stúpencom Islamského štátu, počet obetí stúpol

 • Nie je jasné, či bol útok cielený na synagógu alebo na ľudí, ktorí boli na ulici a v priľahlých reštauráciách. To, či bola cieľom útoku židovská synagóga, sa zatiaľ nedá potvrdiť, uviedla hovorkyňa rakúskeho ministerstva vnútra.
 • Svedkovia streľby pre portál OE24 uviedli, že padlo ,,najmenej 50 výstrelov". Útočník údajne strieľal z automatickej zbrane podobnej kalašnikovu. Na útok boli veľmi dobre pripravení.
 • Česká polícia večer na Twitteri uviedla, že v súvislosti s útokom vo Viedni prijala preventívne opatrenia na hraničných prechodoch s Rakúskom. Polícia vykonáva náhodné kontroly vozidiel a cestujúcich. Česká polícia taktiež začala s náhodnými kontrolami na hranici s Rakúskom. Polícia dodala, že posilnila ,,stráženie hlavných židovských zariadení v Českej republike".
 • Slovenský minister zahraničných vecí Ivan Korčok v pondelok neskoro večer na Twitteri vyjadril šok nad teroristickým útokom v rakúskej metropole Viedeň a solidaritu s občanmi susednej krajiny. 
Polícia SR - Bratislavský kraj
Neprehliadnite

Po útoku vo Viedni sú na hraniciach s Rakúskom kontroly

 • Slovenská informačná služba (SIS) situáciu pozorne sleduje. Pozostalým vyslovila úprimnú sústrasť.
 • V centre Viedne v prvom obvode, kde v pondelok večer došlo k teroristickým útokom, bolo oveľa viac ľudí, ako posledné dni. Dôvodom bolo najmä to, že ľudia chceli ešte využiť služby barov a reštaurácií pred lockdownom, ktorý začal platiť po pondelkovej polnoci. Okrem toho bolo príjemné počasie. 
 • Minister vnútra SR Roman Mikulec (OĽANO) verí, že hrozivá bilancia teroristického útoku vo Viedni sa už nebude zhoršovať. V tejto súvislosti vyjadril pozostalým obetí úprimnú sústrasť.
 • Nemecká kancelárka Angela Merkelová vyjadrila šok nad pondelňajším teroristickým útokom a  solidaritu s občanmi susednej krajiny v boji proti ,,islamistickému terorizmu". 
 • Slovenská polícia zaviedla na hraničných priechodoch s Rakúskom kontroly. Dôvodom je zabezpečenie bezpečnosti občanov.
 • Poslanci Národnej rady (NR) SR v utorok minútou ticha vyjadrili solidaritu s Rakúskom a Francúzskom, kde sa odohrali odsúdeniahodné teroristické útoky voči obyvateľstvu.
WA 17 Viedeň - Ozbrojení policajti strážia ulicu na mieste pondelkovej streľby v centre Viedne v utorok 3. novembra 2020. Strelci spustili v pondelok okolo 20.00 h SEČ paľbu na ľudí, ktorí si užívali vo viedenských kaviarňach a reštauráciách poslednú noc pred začatím lockdownu, zameraného na zastavenie šírenia koronavírusu. Podľa úradov išlo o dobre pripravený teroristický útok a páchatelia mali útočné pušky. Polícia uviedla, že sa strieľalo celkovo na šiestich miestach - Salzgries, Schwedenplat
Neprehliadnite

Zastrelený útočník z Viedne bol stúpencom Islamského štátu, počet obetí stúpol