Prísne tajná správa doručená americkému prezidentovi Joeovi Bidenovi uvádza, že náčelník generálneho štábu ruských ozbrojených síl Valerij Gerasimov bol minulý týždeň na juhovýchode Ukrajiny, aby podnietil ruské sily k dokončeniu operácie v Donbase, čím sa pripravila pôda pre rýchlejšie ukončenie vojny. Píše o tom spravodajský portál Newsweek.

Správa ponúka pohľad na to, ako americká spravodajská komunita hodnotí zmýšľanie ruského prezidenta Vladimira Putina po viac ako dvoch mesiacoch vojny na Ukrajine, pričom špekuluje nielen o frustrácii šéfa Kremľa z rýchlosti a stavu pokroku v teréne, ale aj o jeho rastúcich obavách, že zbrane zo Západu a jeho väčšia účasť prinesie Rusku rozhodujúcu porážku.

Potenciál ruskej jadrovej eskalácie

Podľa dvoch vysokopostavených vojenských predstaviteľov, ktorí si správu pozreli (požiadali o anonymitu, aby mohli hovoriť o operačných otázkach), sa v nej špekuluje aj o potenciáli ruskej jadrovej eskalácie.
Jeden z nich varoval, že z Putinovho uhla pohľadu môže hlboká nespokojnosť so situáciou na Ukrajine a strach z toho, že Západ zmení vývoj situácie, v skutočnosti vyprovokovať jadrový prejav – taký, ktorý má šokovať Západ a zastaviť vojnu. „Eskalácia je teraz skutočným nebezpečenstvom," dodal.

Keď minister obrany USA Lloyd Austin minulý týždeň povedal, že konečným americkým cieľom je „oslabiť“ ruský štát, väčšina pozorovateľov brala poznámky tohto armádneho generála vo výslužbe ako posun v americkej politike - od podpory Ukrajiny v jej vojne proti Rusku až k využívaniu škôd spôsobených vojnou (vojenských, politických a ekonomických) ako spôsob, ako zvrhnúť Putina a transformovať Rusko.
„NATO ide v podstate do vojny s Ruskom cez svojho zástupcu a vyzbrojuje tohto zástupcu,“ reagoval ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov.

Putinova reakcia

Najsilnejšia reakcia však prišla od samotného Putina: „Ak sa niekto zvonka rozhodne zasiahnuť do prebiehajúcich udalostí a vytvorí pre nás neprijateľné strategické hrozby, mal by vedieť, že naša odpoveď na tie prichádzajúce údery bude rýchla, blesková... Máme na to všetky nástroje - také, ktorými sa nikto nemôže chváliť. A nebudeme sa chváliť. Použijeme ich, ak to bude potrebné. A chcem, aby to všetci vedeli. V tejto veci sme už prijali všetky rozhodnutia."

Gerasimov na Ukrajine

Aké sú tieto rozhodnutia, však zostáva pre spravodajské služby USA záhadou. Jeden z predstaviteľov amerických spravodajských služieb pre Newsweek uviedol, že existujú špekulácie, že účel cesty generála Valerija Gerasimova na Ukrajinu bol dvojaký: skontrolovať a získať nezaujatý pohľad na priebeh vojny a sprostredkovať citlivé informácie tamojším ruským generálom o tom, čo môže priniesť budúcnosť, ak by sa ruská pozícia na Ukrajine ešte zhoršila. „Nie je to presne niečo, čo hovoríte cez telefón... V tejto chvíli si nikto nemyslí, že k jadrovej eskalácii dôjde na bojisku alebo bude mať pôvod na Ukrajine. Ak však dôjde k jadrovej eskalácii, musia vedieť, aké opatrenia sa od nich očakávajú počas obdobia šoku, ktorý by vyvolalo použitie zbraní hromadného ničenia. Útočia? Chúlia sa a pripravujú sa na odvetu? Sťahujú sa do Ruska brániť štát?" vysvetlil.

Podľa Newsweeku sa čoraz viac špekuluje o ruskom jadrovom útoku na bojisku alebo dokonca proti NATO (aj proti samotným Spojeným štátom). Pozorovatelia sa však viac obávajú prechodného kroku - demonštrácie závážnosti alebo prejavu ochoty Moskvy použiť jadrovú zbraň. Takýto prejav by bol v súlade s oficiálnou ruskou doktrínou „eskalovať, aby došlo k deeskalácii“, teda použiť jadrové zbrane na šokovanie nepriateľa, aby sa stiahol. Experti sa domnievajú, že takýto prejav by mohol prísť vo forme výbuchu jadrovej hlavice nad Arktídou alebo niekde vo vzdialenom oceáne. Alebo vo forme jadrového testu, ktorý Rusko neurobilo od roku 1990. Demonštrovalo by to Putinovu ochotu ešte viac eskalovať situáciu, ale bol by to len jeden krok pred vyhlásením totálnej vojny, dodal Newsweek.

Ďalšie dôležité správy

Ruský prezident Vladimir Putin (vľavo) a náčelník generálneho štábu ruských ozbrojených síl Valerij Gerasimov na zasadnutí kolégia ruského ministerstva obrany 21. decembra 2021 v Moskve. Ruský prezident Vladimir Putin označil rozširovanie NATO na východ za
Neprehliadnite

Ruský generál Gerasimov len tesne unikol útoku, pri ktorom zomreli stovky vojakov