Ukrajinskí vyšetrovatelia oznámili, že našli ruské vojenské dokumenty naznačujúce pôvodný plán Moskvy zmocniť sa a okupovať celú Ukrajinu. Na svojej internetovej stránke o tom informoval vo štvrtok týždenník Newsweek.

Trosťanec pod drobnohľadom vyšetrovateľov

Oleksij Suchačov, riaditeľ ukrajinského Štátneho úradu pre vyšetrovanie (NBR), uviedol, že v meste Trosťanec v Sumskej oblasti na severovýchode Ukrajiny objavili "dôležité" dokumenty. Podľa neho naznačujú, že takzvaná „špeciálna vojenská operácia“ ruského prezidenta Vladimira Putina na Ukrajine, o ktorej pôvodne tvrdil, že mala za cieľ „oslobodiť“ krajinu od „nacistov“, v istom bode zahŕňala plány na úplné prevzatie moci.

"Štátny úrad pre vyšetrovanie našiel dôležité dokumenty patriace vojenskému personálu Ozbrojených síl Ruskej federácie, z ktorých je zrejmé, že Rusko sa pripravovalo na zabratie celého územia Ukrajiny," povedal Suchačov, ktorého citoval denník Ukrajinska pravda. "Všetky tieto informácie budú preštudované a pripojené k spisom," dodal.

Zdokumentovali mučenie civilistov

Vyšetrovatelia uviedli, že našli dokumenty spolu s osobnými vecami ruských vojakov počas inšpekcie viac ako dvetisíc hektárov zničeného mesta Trosťanec. Preskúmali 322 „úmyselne poškodených“ obytných budov a „civilných objektov“.

Taktiež, ako tvrdia, objavili dôkazy v najmenej 34 prípadoch, keď ruské sily zadržiavali, zajali a mučili miestnych obyvateľov. Našli tam aj obušky, putá, kovové kliešte a zakrvavené oblečenie obetí. Exhumovali tam telá 23 obetí vrátane dvoch detí.

Newsweek v závere pripomenul, že odpor Ukrajiny voči ruskému útoku bol oveľa silnejší, ako väčšina medzinárodných pozorovateľov pôvodne očakávala. Keď sa 24. februára začala invázia, traja americkí predstavitelia pre Newsweek povedali, že očakávali, že Kyjev padne „už o niekoľko dní“.

Ďalšie dôležité správy

Ilustračné foto.
Neprehliadnite

Veľká ruská invázia je nepravdepodobná, tvrdia americkí experti