Na trhu sa črtá ropný šok

Ropné, pardon, dnes už vlastne energetické spoločnosti potrebujú veľa peňazí na výplatu dividend, splácanie dlhov a investovanie do zelených projektov. Prieskum nových ložísk a vŕtanie nových ropných vrtov je na tretej koľaji. A to je problém, pretože staré vrty majú obmedzenú životnosť a pokiaľ sa nenahrádzajú, produkcia bude klesať.

Nebol by to problém, ak by klesal aj dopyt. Lenže on rastie. Dnes sa už očakáva, že v roku 2022 bude vyšší ako v roku 2019, poslednom predpandemickom. Môže nastať rovnaký problém, ako nastal pri iných komoditách. Rýchlo rastúci dopyt a obmedzená produkcia. Toto spôsobilo rast cien plynu aj elektrickej energie. Ropa môže byť ďalšia na rade.

Prvé príznaky komplikácií už vidíme. Kým od začiatku roka klesajú ceny akcií, dlhopisov či kryptomien, ropa ide nahor. Pritom naplno úraduje pandémia, čo doteraz vždy ceny ropy znižovalo. Pandémia je však už na ropu prikrátka.

Druhý, väčší problém je ten, že stíhať pravdepodobne nebude ani ropný kartel OPEC. Či už v tradičnom vnímaní arabských štátov, alebo v rozšírenej variante aj s Ruskom a ďalšími ázijskými producentmi.

An oil pump works at sunset Wednesday, June 8, 2011, in the desert oil fields of Sakhir, Bahrain. OPEC unexpectedly left its production levels unchanged on Wednesday, causing oil prices to jump, as senior officials said their meeting ended in disarray - a stunning admission for an organization that places a premium on consensus decision making. (AP Photo/Hasan Jamali)
Neprehliadnite

Po plynovom šoku a energetickej kríze môže prísť ropný šok