Orphany sa využívajú na liečbu zriedkavých chorôb, najmä onkologických a metabolických. Ide o drahé inovatívne lieky, ktoré sú určené pre veľmi malú časť populácie. Ich nákladová efektívnosť sa tak ťažko dokazuje, no pacienti ich potrebujú a na to musí myslieť aj legislatíva každej krajiny.

Do konca decembra 2017 na Slovensku platilo, že farmako-ekonomickú analýzu nemuseli predkladať lieky určené na liečbu ochorení s výskytom nižším ako 1:100 000. Teda na ochorenia, ktoré sa týkajú do 54 pacientov za rok. Výsledkom bolo, že takmer všetky nové lieky registrované medzi rokmi 2010 a 2017 boli dostupné len na základe takzvaných výnimiek, o ktorých rozhodovali zdravotné poisťovne.

Aby mali pacienti jednoduchší prístup k inovatívnej liečbe, rozhodlo sa ministerstvo zdravotníctva zjemniť pravidlá. Novela platná od vlaňajšieho januára zaviedla, že dôkaz nákladovej efektivity nemusia predložiť tie lieky, ktoré boli určené na liečbu registrovanej indikácie s prevalenciou nižšou ako 1:50 000, čo je do 108 pacientov za rok.

Superrýchla novela

Stalo sa ale, že žiadosti o zaradenie lieku do systému úhrad z verejného zdravotného poistenia nezačali posielať len výrobcovia orphanov, ale aj úplne

Čítajte ďalej s predplatným TRENDU

Odomknite článok cez SMS za 1,90 € týždenne s automatickou obnovou.

Poslať SMS

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa