Görlitz sa nachádza v najvýchodnejšej oblasti Nemecka, hraničí s Poľskom. Malebné mestečko, ktoré si všimli aj hollywoodski filmári, ročne navštívi okolo 140-tisíc turistov ročne. Problémom Görlitzu však je, že má jednU z najnižších miezd v krajine a jeden z najvyšších podielov krajne pravicových voličov. Mesto sa trápi s odlivom obyvateľstva a hľadá spôsoby, ako si ľudí udržať, respektíve ich znova prilákať. Experimentuje aj s ubytovaním zadarmo.

Od pádu Berlínskeho múru v roku 1989 odišli masy ľudí na západ. Výsledkom je, že v Görlitze sa znížila populácia o štvrtinu na 54-tisíc ľudí v roku 2013, upozorňuje portál The Guardian, ktorý z mesta priniesol reportáž.

Mesto sa rozhodlo zvrátiť trend tým, že ponúka ľuďom mesačný pobyt zadarmo bez viazanosti. Görlitz má asi sedemtisíc voľných bytov, nezamestnanosť je v porovnaní s celonárodným priemerom o tretinu vyššia.

Mestu prišlo vyše 150 žiadostí, dve tretiny pochádzali z väčších nemeckých miest, ďalšie aj z Maďarska, Česka, USA či Británie. V rámci projektu nakoniec prijali vyše 50 ľudí – jednotlivcov, páry či rodiny od 20 do 60 rokov, vrátane podnikateľov, filmárov, modelky či muzikantov. Okrem bezplatných apartmánov dostali zadarmo aj priestory pre prácu.

Hoci mesto dúfa, že niektorí z nich sa natrvalo presťahujú, hlavným zámerom je prostredníctvom rozhovorov s účastníkmi a dotazníkov zistiť, ako upraviť urbanizačnú politiku tak, aby pomohla oživiť menšie nemecké mestá a tiež zistiť, akú majú motiváciu sa do nich presťahovať alebo čo tam potrebujú.

Závery z počiatočnej fázy projektu naznačujú, že pre úspešné prilákanie digitálnych nomádov, ale aj iných by malo mesto disponovať dostatočným množstvom kultúrnych ponúk, voľnočasových aktivít, ale aj spoľahlivými dopravnými spojeniami a dobrým bývaním.

Nemecké mesto nie je jediné, ktoré má problém s ubúdajúcim obyvateľstvom. Portál Lonely Planet ponúka prehľad svetových miest, ktoré vám dokonca zaplatia, keď sa tam presťahujete.

Bullshit job s nulovou hodnotou

Chodievate do práce na ôsmu

Čítajte ďalej s predplatným TRENDU

Odomknite článok cez SMS za 1,90 € týždenne s automatickou obnovou.

Poslať SMS

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa