Grécke ostrovy patria medzi najobľúbenejšie dovolenkové destinácie Slovákov. Idete si sem toto leto užiť dovolenku? Môžete zažiť šok. Namiesto relaxu sa budete musieť prizerať návalom utečencov.

Len počas posledných piatich mesiacov ich na tieto ostrovy pricestovalo vyše 42-tisíc. Slováci s obľubou cestujú na ostrov Kos, ktorý je aktuálne plný migrantov. Viaceré cestovky ponúkajú na tento ostrov výhodné last minute zájazdy. Migranti sa hromadia aj na ostrove Lesbos.

„Situáciu v gréckych letoviskách hodnotíme ako bezpečnú. Náš zastupiteľský úrad v Aténach vývoj denne monitoruje a priebežne vyhodnocuje. O verejný poriadok a bezpečnosť sa stará tak grécka polícia, ako aj pobrežná stráž. V súvislosti s migrantmi nevidí ministerstvo dôvod na zvýšenie bezpečnostného stupňa,“ komentuje situáciu v tejto dovolenkovej destinácii rezort zahraničných vecí.

Do rezortov, kde bývajú ubytovaní turisti cez organizované zájazdy, nemajú podľa ministerstva utečenci prístup. Zatiaľ žiadna z členských krajín EÚ nevydala konkrétne cestovné odporúčanie pre Grécko v súvislosti s prílevom migrantov.   

Gréci si v týchto dňoch vyberajú čoraz viac peňazí zo svojich bankových kont. Takto sa pripravujú na prípadný štátny bankrot. Pred bankami zatiaľ nestoja rady, ani nie je žiadna panika, ide o pokojné a postupné vyberanie peňazí.

Situácia sa však môže zdramatizovať a v nepríjemných problémoch sa môžu ocitnúť aj naši turisti, ak si budú chcieť vybrať z bankomatu peniaze alebo zaplatiť účet platobnou kartou. Cestovné kancelárie upozorňujú, aby si dovolenkári pre istotu zobrali do Grécka viac hotovosti.

Pomoc v núdzi

Ministerstvo zahraničia upozorňuje, že v Aténach a Solúne existuje latentná hrozba ľavicového extrémizmu, ktorý je namierený proti vybraným gréckym alebo zahraničným inštitúciám. „Doposiaľ však nebol zaznamenaný žiadny útok na turistické objekty alebo turistov. Vo veľkých mestách je prítomná drobná kriminalita, pomerne časté sú krádeže dokladov, peňazí a drobnej elektroniky.“

Dochádza k nim najčastejšie na preľudnených plážach alebo vo veľkých mestách. Ak niečo zabudnete v reštaurácii, na úrade alebo v dopravnom prostriedku, nie je nezvyčajné, že nálezcovia zabudnuté veci poctivo vrátia.

V prípade núdze môže Slovákom pomôcť naše veľvyslanectvo v Aténach alebo štyri slovenské konzulárne úrady v Solúne, v Patrase, v Chanii (na Kréte) a v Pireu.

Najčastejším problémom, ktorý pomáha Slovákom riešiť naše zastúpenie, je strata alebo krádež dokladov. Ak sa vám na dovolenke v Grécku stane táto nepríjemnosť, okamžite to hláste gréckym policajtom v mieste vášho pobytu. Od polície si nezabudnite vyžiadať písomné potvrdenie o oznámení udalosti.

„Náhradné doklady vám vydá naše zastúpenie v krajine, pričom musíte predložiť potvrdenie polície o nahlásení straty či krádeže cestovného dokladu a zaplatiť správny poplatok desať eur. V prípade, ak žiadate o vydanie náhradného cestovného dokladu na úrade v Solúne alebo v Chanii, treba predložiť dve farebné fotografie pasového formátu 3,5 krát 4,5 centimetrov,“ informuje ministerstvo.

Pri strate alebo odcudzení finančných prostriedkov je možné využiť služby Western Unionu. Na Slovensku tieto služby zabezpečuje napríklad TATRA Banka a Slovenská pošta. Prostredníctvom Western Unionu je možné poslať peniaze konkrétnej osobe na ktorúkoľvek pobočku Western Unionu v Grécku.

Služby Western Unionu tam zabezpečujú mnohé zmenárne a väčšie nákupné strediská (napríklad AB Vassilopoulos), v Aténach aj pošta. Informácie o najbližšej pobočke Western Union v Grécku získate na telefónnom čísle 800-100-2020.

Choroba môže vyjsť draho

Podľa gréckeho ministerstva zdravotníctva Slováci za nevyhnutnú (akútnu) lekársku starostlivosť neplatia len v štátnych zdravotníckych zariadeniach, a to po predložení európskeho preukazu zdravotného poistenia.

Rozsah poskytnutej zdravotnej starostlivosti však závisí od posúdenia lekára. Kvalita zdravotnej starostlivosti v štátnych zariadeniach je priemerná, v súkromných zariadeniach veľmi dobrá, avšak drahá.

Ak Slovák nemá európsky preukaz a a nie je ani komerčne poistený, musí si zdravotnú starostlivosť v Grécku zaplatiť z vlastného vrecka. Napríklad liečba úpalu môže vyjsť na viac ako 400 eur. Ak vás postihne hnačkové ochorenie, zaplatíte do 200 eur, za liečbu bakteriálnej či vírusovej infekcie si vypýta okolo 150 eur.

Zdravotná poisťovňa Dôvera odporúča obrátiť sa v prípade ochorenia na ambulatórium alebo na zmluvného lekára štátneho systému sociálneho zabezpečenia I.K.A. Ambulatóriá sa často nachádzajú pri filiálkach I.K.A.

V Aténach existuje „miesto poskytnutia prvej pomoci“ (prevádzkuje ho I.K.A.), ktoré môžete kontaktovať. Ak lekár rozhodne, že potrebujete lieky, vystaví vám recept. Na tento recept si môžete do 48 hodín vybrať lieky v každej lekárni. Za liek doplatíte 25 percent z jeho ceny. Na recept je potrebné nalepiť kupóny a etikety z balení liekov.

Ak je ochorenie také závažné, že vyžaduje pobyt v nemocnici, vystaví lekár odporúčanie. V prípade, že ste boli urgentne prijatí do nezmluvného zdravotníckeho zariadenia, vysvetlite, že máte byť ošetrený ako poistenec I.K.A. Nemocnica oznámi príslušnej pobočke I.K.A. vašu hospitalizáciu, ktorá potom vyšle svojho lekára na kontrolu. Ak potvrdí opodstatnenosť ošetrenia, vyplatí vám I.K.A. po predložení účtov za zdravotnícke služby sumu, ktorá je vypočítaná na základe štátneho gréckeho nariadenia o poplatkoch.

Ak ste museli uhradiť zdravotnú starostlivosť sami, musíte sa po príchode na Slovensko obrátiť s potvrdeniami o zaplatení na vašu zdravotnú poisťovňu. Táto potom určí, či a prípadne aká suma môže byť preplatená.

Diaľničné poplatky a šoférovanie

Diaľničné známky sa nekupujú vopred, poplatok sa platí za jednotlivé úseky cesty priamo na mýtnych staniciach. Približne 600 kilometrov dlhá diaľnica spájajúca severné Grécko a Atény je na dobrej úrovni.

Ďalšia, 670 kilometrov dlhá diaľnica EGNATIA spája severozápadnú časť Grécka so severovýchodnou. Vedie cez mestá Igoumenitsa-Ioannina-Metsovo-Grevena-Kozani-Veria-Solún-Kavala-Xanthi-Komotini-Alexandroupoli. Na diaľnici je päť staníc diaľničných poplatkov Tyria-Malakasi-Polymylo-Analipsi-Iasmos. Celková výška diaľničných poplatkov po celej trase je pre osobné autá vyše 22 eur.

Vo výstavbe je diaľnica OLYMPIA, ktorá bude spájať Atiku s Peloponézskym polostrovom. Jej začiatok bude v Elefsine a koniec v Riu, pri Patrase. Na diaľnici OLYMPIA je v prevádzke sedem staníc s diaľničnými poplatkami Elefsina-Nea Peramos-Pachi-Aghii Theodoroi-Istmos-Zevgolatio-Rio. Za diaľnicu zaplatíte vyše 11 eur.

V Grécku môžete jazdiť v meste a obci rýchlosťou 50 kilometrov za hodinu, mimo mesta 90 až 110 kilometrov za hodinu a na diaľnici 130 kilometrov za hodinu.

Grécko je z hľadiska štatistiky dopravných nehôd charakteristické vysokým percentom smrteľných úrazov. Tak ako je to zvykom v južanských krajinách, aj Gréci majú osobitný štýl jazdenia.

Večer sa pripravte na to, že miestni vodiči jazdia iba s obrysovými svetlami dovtedy, kým nie je úplná tma. Vo veľkých mestách je dopravný chaos, domáci nerešpektujú jazdné pruhy a nepoužívajú smerovky. Opatrný treba byť aj na kruhových objazdoch, kde si prednosť šoféri vykladajú rôzne. Majú ju spravidla vozidlá prichádzajúce na kruhový objazd, ak nie je vyznačené inak.

Parkovacích miest je málo a tak autá parkujú napríklad aj uprostred vozovky. Špecifikom je jazda na diaľnici po krajnici – uvoľňuje sa tým cesta rýchlejším autám. Dopravné a smerové značenie je napriek neraz netradičnému umiestneniu (za križovatkou alebo na ľavej strane) relatívne prehľadné a na hlavných cestných trasách aj v latinke.

Ceny v reštauráciách a obchodoch

V Grécku platí pravidlo, že kde je vodovodná sieť, tam je voda pitná a nezávadná. Slovákom však môže nezvyčajne chutiť kvôli odlišnej mineralizácii. 

Supermarket v Grécku nie je to isté ako supermarket u nás. Je to menší obchod s rôznorodým tovarom „koloniál". Zoženiete tu bežné potraviny ako pečivo, ovocie, zeleninu, pohľadnice, noviny, cigarety, drogistický tovar a aj suveníry.

Ak hľadáte skutočný supermarket, hľadajte obchod s nápisom „ΥΠΕΡΜΑΡΚΕΤ" alebo „ΥΠΕΡΑΓΟΡΑ". Čerstvé a chutnejšie pečivo kúpite v pekárni (ΦΟΥΡΝΟΣ alebo ΑΡΤΟΠΟΙΕΙΟ), zeleninu v ΜΑΝΑΒΙΚΟ a mäso v ΧΑΣΑΠΙΚΟ alebo ΚΡΕΟΠΩΛΕΙΟ.

Obľúbené sú stánky a kiosky, ktoré sú otvorené aj po polnoci. Tu si môžete kúpiť telefónne karty, noviny a časopisy, cigarety, drobné darčekové predmety, žuvačky, zmrzlinu, chladené nápoje, hračky, hygienické potreby, prášky na bolesti hlavy a veľa iných praktických vecí.

Tavernu alebo reštauráciu, do ktorej sa posadíte, si vyberajte podľa cien a podľa množstva ľudí. Platí, že kde je veľa ľudí, tam je dobre. Často vám tu môžu naúčtovať automaticky k cene jedla poplatok za stolovanie (couvert) 50 centov až 1 euro na osobu.

Jedlo v reštaurácii stojí okolo 10 eur, za pivo zaplatíte aj 4 eurá, nealko vás bude stáť okolo 2 eur. Lacno nevyjde ani taxík, desať kilometrov jazdy vytiahne z peňaženky okolo 20 eur. Porcia gyrosu, ktorý domáci považujú za lacné mäso pre turistov, stojí v bežných reštauráciách od šiestich do ôsmich eur, vo fastfoodovej verzii (v pita chclebe) dve až tri eurá.

Prehľad cien potravín v Grécku
Marhule1 kilogram1,99 €
Zemiaky3 kilogramy2,99 €
Jablká1 kilogram1,11 €
Čerešne1 kilogram2,99 €
Kuracie stehná1 kilogram2,79 €
Plechovka piva1 kus1,00 €
Víno2,49 €
Mlieko1 liter1,00 €
Poznámka: Ceny aktuálne k 19. 6. 2015
Prameň: Lidl-hellas.gr

Dôležité informácie

Telefónne čísla:

 • Miesto poskytnutia prvej pomoci (I.K.A.): Atény 64 67 811, 64 67 819, Solún 522 583 alebo 522 585
 • Dopravná polícia: 100 
 • Požiarnici: 199
 • Turistická polícia: 171
 • Prístavná polícia: 108
 • Medzinárodný operátor: 139
 • Informácie o číslach v telefónnom zozname: 11888 a 11880
 • Dopravný inšpektorát Gréckej polície v Aténach: 0030-210 5284000, 0030-210 5284052
 • Cestná služba gréckeho auto klubu ELPA (služba zahraničným motoristom): 10400
 • Všeobecné informácie o pohotovosti nemocníc a lekární, informácie o autobusovej, lodnej a leteckej doprave, predpoveď počasia: 14944

Veľvyslanectvo SR v Aténach

 • Jednotné európske číslo tiesňového volania: 112 
  Prvá pomoc (privolanie sanitky a rýchla pohotovostná služba): 166 
 • Georgiou Seferi 4, Paleo Psychiko, 154 52 Atény
 • Tel.: +30 2106771980, +30 2106771870
 • Fax: +30 2106776765
 • Mobil: 0030 / 6932 408 028 - pohotovostná služba v mimopracovnom čase pre mimoriadne situácie
 • Email: [email protected]

 Nabudúce: Dovolenka v Turecku