Mesto Barcelona má svojský spôsob, ako riešiť problém s prázdnymi bytmi. Nevyužívané nehnuteľnosti tam zostali z čias finančnej krízy z roku 2008, keď sa trh s realitami zastavil. Mnohí vlastníci opustili svoje honosné budovy a čakali, kým sa situácia vráti do normálu.

Radnica chce teraz rozbehnúť predaj týchto nehnuteľností, a to tak, že napísala odporúčací list 14 spoločnostiam, ktoré spolu vlastnia 194 prázdnych bytov. Do mesiaca ich majú obsadiť.

Hrozia aj pokuty

V opačnom prípade ich odkúpi Barcelona za polovicu trhovej ceny, následne ich chce využiť ako sociálne byty. Napísala to agentúra Bloomberg s odvolaním sa na španielske médiá s tým, že uvedené spoločnosti majú čeliť aj možným pokutám vo výške od 90- do 900-tisíc eur.

Podľa barcelonskej komisárky pre bývanie Lucii Martinovej ich zámerom je prinútiť majiteľov, aby prenajímali svoje bytové jednotky; radnica vraj nesleduje cieľ vynútených hromadných nákupov. „Nie sme tu, aby sme vyvlastňovali. Chceme, aby sa byty prenajímali, “ povedala komisárka pre noviny 20 Minutos.

Radšej pol roka

V opačnom prípade musia podľa nej pristúpiť k vyvlastňovaniu, čo odhaduje na záležitosť maximálne šiestich mesiacov. Takýto postup môže mesto využiť iba pri nehnuteľnostiach, pri ktorých nebola za posledné dva roky uzavretá nájomná zmluva. Mesto sa snaží aj o zmenu tohto termínu, chcelo by vykupovať prázdne budovy po polroku.

Doterajšia legislatíva umožňuje len to, že mesto smie cudzie prázdne byty prenajať len na určitý čas, a síce na obdobie od štyroch do desiatich rokov, potom ich musí vrátiť pôvodným vlastníkom. Toto opatrenie sa už použilo v niekoľkých prípadoch. Po novom bude mať španielska metropola rozšírenú právomoc reálne kupovať byty za polovicu trhovej sadzby, bez nutnosti vrátenia majiteľom.

Na zozname je aj štátna banka

V Barcelone identifikovali aj ďalších 232 prázdnych nehnuteľností, kde by chceli využiť tento postup. Medzi vlastníkmi prázdnych nehnuteľností je napríklad aj štátna sanačná banka SAREB, ktorá má v meste 149 takýchto jednotiek.

Okrem podmienky neexistencie nájomnej zmluvy po dobu dvoch rokov platí, že nesmie byť ani záznam o spotrebe energie či vody, čo znamená, že občas používané domácnosti sa na zozname neobjavujú.