Nielen sneh, ale aj mínusové teploty sa podľa predpovedí môžu vyšplhať do tých najvyšších čísiel. Pokiaľ však na takéto podmienky nepripravíte svoje motorové vozidlo včas, kalamita bude mať na vaše cestovanie do práce alebo obchodu ešte väčší dopad.

S nami a našimi jednoduchými tipmi tomu ale môžete predísť. Tak si poďme niečo o najdôležitejších krokoch povedať, aby ste si mohli krásnu dovolenku v hoteli v Jasnej do posledného detailu naplánovať.

Prekontrolujte stav batérie

Autobatéria hrá pri svojej prevádzke v zimných mrazoch významnú úlohu. Nielen na mobiloch a iných dôležitých zariadeniach, ale aj kapacita batérie v aute sa pri vysokých mrazoch znižuje. Záťaž chladného počasia je naozaj obrovská, nehovoriac o tom, že od batérie je závislých množstvo funkcií auta. Aby sa to preto neodrazilo na vašom komforte pri cestovaní, mali by ste ju z času na čas prekontrolovať, o to viac, ak vám vozidlo uvádza do pohybu výkonný elektromotor.

Zmerajte jej napätie, uistite sa, že je v nej dostatočné množstvo elektrolytu, skontrolujte vodiče a svorky, či nie sú poškodené a či neobsahujú oxidované prvky.

Ilustračné foto.
Zdroj: Shutterstock.com
Ilustračné foto.

Nezabudnite na všetky dôležité tekutiny


Áno, aj automobil má svoj „vlastný pitný režim“. Nemrznúca zmes ochráni motor pred mrazom v zime a pred prehriatím v lete. Jeho výmena sa však vyžaduje nie častejšie ako po 50-tisíc najazdených kilometroch. Preto, ak je to váš prípad, doplňte ju do požadovanej hladiny. V opačnom prípade nebudete mať len problémy s naštartovaním motora, ale aj chodom celého vozidla. Skombinujte kontrolu hladiny dôležitých tekutín a olejov v aute aj s presnou diagnostikou riadiacich jednotiek a uvidíte, že nemilým prekvapeniam sa na ceste určite vyhnete.

Aby vám bolo teplo

Pri krásnej dovolenke na horách v spomínaných Nízkych Tatrách určite využijete aj kvalitný ďalekohľad. Pozorovanie krás a okolia patrí k odpočinku predsa tiež. Aby vám ale na ceste za zaujímavými zážitkami bolo v aute teplo, nesmiete pred príchodom prvých mrazov zabudnúť prekontrolovať aj vykurovací systém.

Poistíte si tak nielen svoj komfort, ale aj bezpečnosť na vozovke, pretože eliminujete zamrznutie a zahmlievanie skiel auta. Môžete to všetko nechať na odborníkov v servise, pokiaľ si však na opravu trúfate sami, nezabudnite, že k nej potrebujete nielen náradie, ale aj univerzálne pracovné oblečenie.