Igor Matovič predstavil daňovo-odvodovú reformu. Čo si o nej myslíte?

43 % Neviem / nevyjadrujem sa / iné

Martin Melišek, CFO, Softec
Zatiaľ odznelo len posolstvo voličom, možno budú nasledovať aj skutočné informácie. Kým sú jasné len hrubé obrysy niet sa k čomu vyjadrovať ani kladne ani záporne.

Martin Urban, generálny riaditeľ, Jungheinrich
Zatiaľ nepoznáme podrobnosti, takže neviem reformu zhodnotiť. Z doteraz známych skutočností je ťažké odhadnúť, či to ministerstvo financií myslí naozaj vážne, alebo ide len o marketingový ťah. Napr. navrhované zmeny v oblasti zdaňovania firiem sú natoľko revolučné, že pochybujem o ich implementácii, navyše nie sú kompatibilné s medzinárodnými účtovnými štandardami, čo bude komplikovať život firmám podnikajúcim v medzinárodnom prostredí. Opatrenia na podporu rodiny zaváňajú populizmom a otázne je aj ich financovanie. Nereálny je tiež časový plán implementácie.

Pavol Múdry, dlhoročný člen, IPI Slovensko 
Z tých čiastkových, populisticky podaných informácií na TB sa nedá zatiaľ nič hodnotiť.

Roman Fila, výkonný riaditeľ, Wisdom Factory, s.r.o. , Bratislava 
Viaceré nápady vyzerajú zaujímavo, ale vo všeobecnosti si počkám na dôslednejšie vysvetlenie zmien. Otázky taktiež vyvoláva relevantnosť zdrojov, z ktorých sa majú reformy zaplatiť.

Rastislav Kočan, Managing Partner, Go4insight
V sérii tlačových konferencií bol predstavený len výber niektorých opatrení, zrejme tie najľúbivejšie časti. Kým nebude úplne jasné, ako má reforma vyzerať ako celok, hodnotiť doteraz prezentované návrhy by bolo veľmi predčasné.

Stanislav Hreha, predseda predstavenstva a generálny riaditeľ, Východoslovenská vodárenská spoločnosť
Uvidíme, ako to bude v praxi. Vždy je možné všetko zmeniť a pri tomto parlamente, ktorý schvaľuje všetko na rýchlo, je všetko možné. Nerozumiem však slovám špeciálne zdanenie, ak je to občan toho istého štátu, tak by mal mať tie isté práva ako každý. Neviem, kto je špeciálny občan, aby bol špeciálne zdaňovaný. Ak hovoríme o ľuďoch ktorí viac zarábajú, tak mali by sme byť radi, lebo aj viac zaplatia daní tomuto štátu. Ak budú špeciálne zdaňovaní, tak pôjdu zdaňovať do iného štátu. Tak isto nerozumiem, prečo má štát dvojaký meter na ľudí. Špeciálna prokuratúra, špeciálny súd, NAKA? Sú v našej ústave ľudia a špeciálny ľudia?

Martin Kultan, generálny riaditeľ, Dôvera zdravotná poisťovňa, a.s.
To, čo bolo zatiaľ predstavené, nie je reforma. Ide skôr o voľne formulované tézy a predstavy.

Radúz Dula, country manager Slovensko, amazingplaces.sk
Od reformy by som očakával posun k postupnému znižovaniu zaťaženia (podnikateľov a práce) a zjednodušovaniu fungovania celého systému. Bohužiaľ, ani jedno z toho som v predstavených opatreniach nevidel. Zníženie dane z príjmu z podnikania voči zavedeniu (zvýšeniu) dane z majetku znamená, že všetko ostane "po starom".

Tomáš Jančo, generálny riaditeľ, Pantheon Technologies, s.r.o., Bratislava
Neviem sa vyjadriť, pretože nepoznám všetky detaily.

Peter Augustinič, executive director,  DGT factory, a.s., Bratislava
Neštudoval som ju. Som zvedavý, aké bude hodnotenie odbornej verejnosti.

Dennis Fino, CEO, Barney Studio 
Myslím, že mňa sa veľmi daňová reforma pána Matoviča nedotkne. Z reakcií mojich blízkych to ale vyzerá na celkom fajn prácu. Uvidíme, ako sa mu ju podarí presadiť.

Ondrej Smolár, predseda predstavenstva, Soitron
Myslím, že je predčasné ju hodnotiť. Prináša pozitíva, ako aj časti, ktoré skôr patria do reformy sociálneho systému, ako do daňovej reformy. Na môj vkus je tam príliš silná dávka populizmu, od ministerstva financií by som očakával pragmatickejší prístup.

Juraj Heger, riaditeľ, Vydavateľstvo Slovart, a.s.
Mám veľmi zmiešané pocity. Ako keď vám trhajú tretí zub z plánovaných štyroch, už to chcem mať hlavne za sebou. Potom budem dúfať, že v tej veľkej medzere postaví nový zubár niečo naozaj kvalitné.

Rudolf Lukačka, konateľ, Relas, s.r.o.
Málo informácií a veľa politického marketingu, to signalizuje, že realita bude iná.

Peter Vilem, riaditeľ, Vema, s.r.o., Bratislava
Asi ťažko hodnotiť reformu jednoducho dobrá/zlá. Reforma má dobré myšlienky, najmä zjednodušenie celého systému by bolo veľmi žiadúce. Samozrejme sú tam nejaké ale – úskalia sa nachádzajú v detailoch a teda na to si treba ešte počkať. Ďalšie ale sa môže skrývať vo financovaní reformy – pán minister síce povedal, kde na to chce zobrať, lenže to nebude také jednoduché, ako to bolo odprezentované. Asi najviac ma mrzí spôsob komunikácie. Bohužiaľ, vláda sa prezentuje ako súbor samostatných jedincov, kde si každý presadzuje svoje pohľady a návrhy, a ja sa bojím, že takto to nemôže fungovať. Potrebovali by sme vládu, ktorá ťahá jedným smerom, ale (ďalšie ale!) týmto nás asi neprekvapia (ako rád by som sa mýlil).

Anton Šnegoň, konateľ, Battal

Ján Majerský, managing director, Proma

Jaroslav Šedivý, generálny riaditeľ a predseda predstavenstva, Danfoss Power Solutions, a.s.

Miloš Vašek, generálny riaditeľ, Dexis Slovakia, s.r.o., Vráble

27 % Je v nej viac dobrého ako zlého

Marek Polic, garant projektov, KROS a.s.
Úvodné tlačovky k tejto téme boli pre mňa dosť málo konkrétne. Na úvod to vyzerá celkom dobre. Zjednodušovanie, v niektorých oblastiach čiastočné znižovanie zaťaženia. Veľmi sa teraz teším na odbornú diskusiu, kde sa budú ukazovať skutočné dôsledky týchto zmien. Čo z toho, aké bude mať dopady, ako je reálne to zavádzať do praxe. Chcem veriť, že táto diskusia bude alebo ideálne už bola, aby to neskončilo len ako pekná prezentácia a bodka. Úprimne držím zodpovedným palce, aby sa veci zjednodušili.

Milan Drahoš, country manager SK & CZ, PEPCO SK & CZ
Snažím sa vidieť pozitívne prístup zjednodušenia systému a dúfať, že časť s neadresným rozdávaním sa podarí modifikovať a doplnia sa prípadne aj ďalšíe dobré nápady a reálne úspory. Aj keď na základe doterajších skúseností s prácou koalície nie je svetielko nádeje na konci tunela moc veľké.

Miroslav Adamiš, riaditeľ, generálne riaditeľstvo pre preklad, Európska komisia
Rovná daň 19 percent je krok správnym smerom. Zjednodušenie daňových sadzieb je tiež vítané. No už menej je zrozumiteľné, odkiaľ sa zoberú na tie rodinné opatrenia finančné zdroje.

Stanislav Kučírek, predseda, Slovensko-poľská obchodná komora
Reforma je prepotrebná. V predloženej podobe má svoje plusy (zníženie prebujnelého štátneho aparátu), ale i mínusy (neznižovanie celkových štátnych výdavkov). Najväčšie riziko vidím v realizácii: už sme tu mali z tejto politickej dielne tiež pôvodne dobre myslené celoplošne testovanie, Sputnik a iné katastrofy...

Tomáš Osuský, generálny riaditeľ, Hollen, s.r.o., Bratislava 
Pozitívne vnímam zjednodušenie daňovo odvodového systému a podporu chudobných rodín so zameraním na deti. Nevýhodou sa mi javí nedostatočné jasné, ako to bude financované, chcelo by to ráznejšie reformy skoro vo všetkých odvetviach.

Elena Kráľovenská, konateľka, Keis Media, s.r.o., Bratislava
Páči sa mi predovšetkým úmysel a zjednodušenie celého systému. Chýba mi ťah na bránu: napríklad výrazné zvýšenie platov do 3 000 € brutto (minimálne o stovky € a zníženie dane pre firmy na 15 percent. Takto to bude administratívne náročná zmena systému bez toho, aby to účinne pocítila vačšina pracujúcich a podnikateľov.

Stanislav Verešvársky, managing director a výkonný riaditeľ, DanubiaTel, a.s.
Ale obávam sa, že je ako celok nie celkom reálna – najmä zdroje na jej financovanie sa mi nezdajú reálne. A je tam aj dosť nesystémových krokov, ktoré vždy viac uškodia, ako pomôžu.

Pavel Smetana, člen predstavenstva, Universal maklérsky dom, a.s., Bratislava

Peter Markovič, dekan, Fakulta podnikového manažmentu EU v Bratislave

Peter Špoták, predseda predstavenstva, Maesta, a. s., Bratislava

Štefan Mácsadi, predseda, COOP Jednota Nové Zámky

20 % Skôr uškodí ako pomôže

Marcela Tokošová, riaditeľka, v.d. Kovotvar v Kútoch
Na jeho predstavenú reformu daní sa viaže veľmi veľa iných zákonov, ktoré síce nesúvisia priamo s daňovou tématikou, no viažu sa na zmeny spomínané v reforme! Okrem toho reforma nerieši dlhodobo avizovaný problém vysokého daňového zaťaženia miezd pracujúcich občanov!

Adriana Škriniarová, spoluzakladateľka Agapé Senior Park
Je veľmi pozitívne, že sa uvažuje na radikálnou daňovou reformou. Viaceré prezentované návrhy nie sú so svojimi cieľmi nové, ale len odrážajú dlhodobé demografické a sociálne problémy. Základný problém skôr vidím vo forme, akou je samotný návrh daňovej reformy prezentovaný. Žiadna podobná radikálna reforma nikdy nebude bez odporcov, bez zásadných protinávrhov. S tým sa musí vždy počítať. Preto je zarážajúce, že namiesto toho, aby bola v prvom rade prezentovaná vo vnútri vládnej koalície, a počkala na jej schválenie, sú jej všetky body predmetom verejnej diskusie. Môže to byť potom len zrodom opakovaných vyhrotených politických konfliktov, na čo doplatí samotná daňová reforma.

Martin Krištoff, finančný analytik , HABERL Wealth Management, o.c.p., a.s.
Daňovo-odvodová reforma má z nášho pohľadu aj pozitíva ale zároveň aj negatíva. Pozitívne vnímame prídavky na deti, pretože akákoľvek finančná pomoc pre rodiny predstavuje zvýšenie životnej úrovne, avšak aj tieto „benefity“ nie sú úplne zadarmo.  Na druhej strane so spôsobmi, akými chce minister financií získať zdroje financovania nebude určitá časť Slovákov spokojná. Zavedenie paušálnej dane vo výške 29 percent na príjmy z poskytovania služieb deťom môže prispieť k zvýšeniu cien samotných služieb, na čo v konečnom dôsledku doplatia opäť spotrebitelia. Spokojní nebudú ani pracovníci štátnej správy, keďže ich počet sa má znížiť o 2 percentá. Taktiež časť reformy by mali zaplatiť samosprávy, pretože sa počíta s ich podielovými daňami.

Drahoslava Kovárová, konateľka, VerbaLex, s.r.o., Bratislava

Ján Sabol, člen, Generálna rada Združenia podnikateľov Slovenska

Juraj Uvíra, Managing director, CK Victory travel

Martin Šimun, predseda dozornej rady, Dôvera zdravotná poisťovňa

Renáta Kiselicová, konateľka, Centire

6 % Je výborná a podporujem ju

Gabriela Homolová, konateľka, Homola, s.r.o., Bratislava 

4 % Jej schválenie by bola katastrofa

Marcel Kaščák, člen predstavenstva, Tatra banka, a.s.
Daňová reforma, prezentovaná po častiach ako napínavá telenovela, uvarená v kuchyni ministra financií s minimálnou podporou odborných kruhov, vo mne vôbec nevyvoláva dôvoreu. Pozitívne ale hodnotím snahu celý daňový a odvodový systém zjednodušiť.

Ivan Hronec, CEO, Film Europe Media Company
Dane sú vážna vec. Nežartujme.