Odchod Grécka z eurozóny? Nebol by to dobrý signál pre euro.
Zdroj: Peter Brenkus, Život
Brigita Schmögnerová

(Ministerka financií 1998-2002, vyjadrenie pre TREND)

Nemyslím si, že Igor Matovič má osobnostné predpoklady (ak odhliadnem od vedomostných) na ministra financií. Minister financií musí radšej mlčať, ako hovoriť, a už vôbec nie komunikovať cez sociálne siete. Trhy by nám to spočítali. Je otázne, ako v tejto vláde napríklad presadí revíziu dlhovej brzdy bez Sulíkovej daňovej brzdy, ktorá o stá miliónov predražuje financovanie dlhu. Je otázne, či bude ochotný počúvať odborníkov z Finančnej správy, ako zmenšiť daňovú medzeru pri DPH a priamych daniach.  Je otázne, či dokáže komunikovať s NBS pri koordinácii postupov rozpočtovej politiky s politikou ECB. Nezvykol si počúvať a zvažovať argumenty iných. Bez toho bude sotva úspešným ministrom – nehovoriac o doterajšom jeho imidži, ktorý napraviť nebude ľahké.

Na snímke slovenský ekonóm a bývalý politik Ivan Mikloš.
Zdroj: MICHAL SMRČOK
Ivan Mikloš

(Minister financií 2002 – 2006, 2010 – 2012, vyjadrenie pre TREND)

Myslím si, že sa tým síce vyriešila vládna kríza, ale nevyriešil problém, ktorý ju spôsobil. A ním je konfrontačný a egocentrický mikromismanažment zo strany Igora Matoviča. A keďže jeho pozícia sa síce oslabila de iure, ale nie de facto, tak sa obávam, že ani toto riešenie neprinesie krajine to, čo v týchto ťažkých časoch tak veľmi potrebuje – akcieschopnú a jednotnú vládu, ktorá ťahá za jeden povraz v riešení najväčších výziev, ktoré pred krajinou stoja. Igor Matovič ostáva predsedom najsilnejšej politickej strany a navyše preberá priamu zodpovednosť za veľmi ťažké a potenciálne konfliktné agendy, ako je ozdravovanie verejných financií po krízovom náraste deficitu, ale aj presadzovanie a koordinovanie reforiem a investícií podľa plánu obnovy a odolnosti. Zároveň bude stále niesť najväčšiu politickú zodpovednosť za jednotu a súdržnosť celej vládnej koalície a priznám sa, že mám problém uveriť, že sa zmení tak, aby jeho pôsobenie bolo iné, ako bolo počas posledného roka, kedy ako predseda vlády jednoznačne zlyhal.

Na snímke predseda politickej stray HLAS – sociálna demokracia, Peter Pellegrini.
Zdroj: MICHAL SMRČOK
Peter Pellegrini

(Zastupujúci minister financií 2019, vyjadrenie pre TREND)

Príchod Igora Matoviča na post ministra financií je nesmierne zlá správa pre Slovensko. A to z viacerých dôvodov. Na tento post si zasadne usvedčený daňový podvodník, ktorý nemá adekvátne ekonomické a jazykové predpoklady na riadenie rezortu a rokovania s partnermi na európskej úrovni. Reálne hrozí riziko, že nedokáže zvládnuť manažovanie slovenského Plánu obnovy a rozvráti verejné financie, ktoré sa stanú iba hračkou pre jeho PR politické kampane. Zároveň je známe, že tento rok sa drvivá väčšina kapitálových zdrojov nachádza vo Všeobecnej pokladničnej správe, pričom ich uvoľňovanie je závislé aj od rozhodnutia ministra financií. To z neho robí šedú eminenciu vlády, ktorá zásadne ovplyvňuje výkon rezortov aj u jeho koaličných partnerov.

 
Na snímke opozičný poslanec Ladislav Kamenický (SMER-SD) počas 18. schôdze parlamentu v Bratislave v utorok 24. novembra 2020. FOTO TASR - Martin Baumann
Zdroj: Martin Baumann
Ladislav Kamenický

(Minister financií 2019 - 2020, vyjadrenie na sociálnej sieti)

Igor Matovič sa momentálne stal najmocnejším mužom na Slovensku. Má v rukách nielen premiéra, ale aj celú vládu. Všetci, ktorí sa na tlačových konferenciách tešili, aké štátnické gesto urobil, tak sú absolútne naivní. Igor Matovič ovládol celú vládu Slovenskej republiky. Keď sa riešil plán obnovy, čo sú jedinečné prostriedky, čo urobil? Je to premiérska téma, to si každý jeden premiér nechal u seba. On to ale hodil ministrovi financií Hegerovi, aby to urobil. Ten sa s tým motal, celé je to na vode, 600-stranový dokument má 1 200 pripomienok, ktoré už dávno mali byť vyriešené. Som veľmi zvedavý, čo teraz urobí Igor Matovič. Či on ako minister financií sa bude plánom obnovy zaoberať, alebo z toho teraz urobí premiérsku tému a hodí to naspäť Hegerovi, nech sa s tým borí.