Koncom júla obehlo webový priestor virálne video z Ázie. Rodina, ktorá dovolenkovala na Bali, sa rozhodla so sebou domov zobrať prakticky všetky zariadenia z hotelovej izby, ktoré mali k dispozícii a ktoré neboli kvalitne prichytené lepom, klincami či šnúrami k stene – uteráky, vešiaky zo skrine, prútené ozdoby, keramické nádoby, drobné elektrické spotrebiče, dávkovač mydla…

Deväťčlennú indickú rodinu prichytili po tom, ako personál hotela objavil, že v izbe chýba viacero vecí. Ochranka vykonala prehliadku tašiek a batožiny, kde odcudzené zariadenia hotela našla. Rodina sa priznala, ospravedlnila, veci vrátila a prípadné škody sľúbila vykompenzovať. Niekto celé prehľadávanie batožiny natočil a vypustil na internet.

V reakcii na túto udalosť sa rozhodol portál Ixigo, indická verzia portálu Booking.com, zabrániť budúcej národnej hanbe a vytvoril pre svojich krajanov poučné inštruktážne video, čo si človek môže a čo už nemôže vziať z hotela.

Vzhľadom na rozširujúcu sa strednú indickú triedu, ktorá si môže čoraz viac dovoliť nízkorozpočtové zájazdy a lacné letenky, sa odhaduje, že do roku 2020 bude cestovať približne 50 miliónov Indov, podotýka portál Quartz s tým, že toto video tak získava na aktuálnosti.

Architektonický chlad

Európa nebola nikdy horúcejšia. Je pochopiteľné, že predaj a využívanie klimatizácie sa v takomto prostredí po celom svetadiele zvyšuje. V roku 2018 sa v Európe predalo 8,4 milióna klimatizačných jednotiek, teda o jedenásť percent viac ako v roku 2017.

V najbližších dvoch desaťročiach sa má toto číslo zdvojnásobiť. Inštalatéri už teraz majú dlhý čakací zoznam ľudí, ktorí si objednali nové chladiace jednotky.

Za častejšie používanie klimatizácie čiastočne môže aj súčasná architektúra. Moderné európske budovy a kancelárie často navrhujú s veľkými tabuľami skiel, z ktorých je síce pekný výhľad do okolia, no zároveň priťahujú slnečné svetlo a podieľajú sa tak na rýchlejšom ohreve miestnosti.

Kedysi pomáhala udržiavať príjemné teploty v metropolách aj samotná architektúra mesta. Väčšinu európskych miest charakterizovali úzke uličky a približne rovnako vysoké budovy, ktoré jednak zatieňovali uličky a jednak seba navzájom. Budovy stavali spravidla s

Čítajte ďalej s predplatným TRENDU

Odomknite článok cez SMS za 1,90 € týždenne s automatickou obnovou.

Poslať SMS

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa