Najznámejšia sieť reštaurácií, spoločnosť McDonald's počúva a reaguje na podnety svojich zákazníkov a v rámci kampane NAŠE PRETOŽE predstavila dôvod, prečo upratuje okolie svojich reštaurácií ešte častejšie a príkladnejšie spoločne s ľuďmi z reštaurácií, ktorí sa dokázali sami proaktívne počas minulého roka naštartovať a predstaviť Trash Patrols. Ich cieľom je nielen udržiavať čistotu v okolí vlastných reštaurácií bez odpadkov, či neporiadku, ale aj v širšom okolí miest, či regiónu, kde ako dobrý sused pôsobia. Spoločnosť chce týmto zároveň motivovať aj svojich zákazníkov i verejnosť k udržateľnejšiemu spôsobu života.

Ilustračné foto
Zdroj: McDonald's
Ilustračné foto

Počas leta sa do interného programu #MekáčUpratuje zapojilo presne 213 zamestnancov, ktorí absolvovali 35 upratovaní po celom Slovensku a vyzbierali 203 plných vriec rôznorodého odpadu. Takmer stovka zamestnancov neváhala a pridala sa aj do iniciatívy Upracme Slovensko, čo odbremenilo prírodu o ďalších 51 vriec odpadu. Za letné obdobie tak dohromady vyčistili zamestnanci McDonald's okolie či okolitú prírodu o 254 vriec, čo sú približne 3 tony prírodnej záťaže.

Ilustračné foto
Zdroj: McDonald's
Ilustračné foto

„Uvedomujeme si, že sme súčasťou mnohých komunít, kde pôsobíme a záleží nám na tom, aké životné prostredie je okolo nás. Aktívne sa preto zapájame nielen do iniciatív, akým je napríklad Upracme Slovensko, ale realizujeme aj vlastné programy s celospoločenským významom. Interný program „Mekáč upratuje“ sa stal súčasťou pravidelných aktivít či dokonca tímbildingov našich kolegov v reštauráciách, ktorí hrdo nosia reflexné vesty s nápisom Trash Patrol a tým motivujú aj ostatných správať sa zodpovedne,“ upresňuje Lucia Poláčeková, PR supervízorka pre McDonald's na Slovensku.

Ilustračné foto
Zdroj: McDonald's
Ilustračné foto

McDonald's ide príkladom

Dôvod, prečo vznikla aj na Slovensku iniciatíva Upracme Slovensko vysvetľuje Veronika Repiská „Sme partia mladých ľudí, ktorí sa už nemohli pozerať na to, v akom stave sa nachádza naša príroda a okolie. Rozhodli sme sa na Slovensko priniesť celosvetovú iniciatívu “World Clean Up Day” a milióny dobrovoľníkov po celom svete v zbieraní odpadu v prírode, mestách a oceánoch. Do upratovaní sa u nás každoročne zapájajú tisícky dobrovoľníkov, ktorí spoločne vyzbierali od roku 2018 viac ako 200 ton odpadu. Upratovania pritom organizujú jednotlivci, združenia, spolky, obce, mestá, školy či firmy.“ Ďalej dodáva: „McDonald's ide ako jeden z mála gastro podnikov príkladom. So svojimi zamestnancami sa už druhý rok zapája do Svetového čistiaceho dňa a dáva tak verejnosti najavo, že problematika s voľne pohodenými odpadkami mu nie je ľahostajná. Veríme, že i naďalej budú pokračovať vo svojich aktivitách v zlepšovaní balenia potravín, jeho následnej recyklácie a v edukácii zákazníkov."

Ilustračné foto
Zdroj: McDonald's
Ilustračné foto

Aktívna Nitra a inšpirujúci Liptovský Mikuláš

Tento rok sa do iniciatívy Upracme Slovensko zapojilo 11 prevádzok McDonald's Slovensko. Medzi nimi bola aj reštauračná prevádzka z Nitry, ktorej zamestnanci sa najaktívnejšie zapájajú do rôznych iniciatív, medzi nimi aj Upracme Slovensko. „Som veľmi rád, že sme tento rok mohli opäť priložiť ruku k dielu a spoločne upratať Slovensko. Aj našim zamestnancom a spoločnosti záleží na životnom prostredí a ochrane prírody, a preto sa snažíme viesť udržateľnejší spôsob života a šíriť túto myšlienku ďalej a byť dobrým príkladom aj pre ostatných,“ uviedol licenčný partner Zoltán Vida.

Ilustračné foto
Zdroj: McDonald's
Ilustračné foto

Skvelou inšpiráciou je aj prevádzka pod Tatrami v Liptovskom Mikuláši, kde #MekáčUpratuje nielen širšie okolie, ale kde umiestnil lokálny Trash Patrol pri najväčšom liptovskom jazere aj vlastne vyrobené triediace sudy na odpad pre turistov, o ktoré sa tiež zodpovedne starajú a pravidelne ich obsah vyhadzujú.