Silné zastúpenie žien a menšín, aj to charakterizuje tohtoročné nominácie na najprestížnejšiu filmovú cenu – Oscar. 

1. Najlepšia aj najhoršia

Ôsmu hereckú nomináciu získala tento rok filmová veteránka Glenn Close, ktorá sa vo filmovom priemysle pohybuje už štyridsať rokov. Za ten čas Oscara nevyhrala ani raz. Ani tento rok nie je považovaná za favoritku, ale možno sa predsa len nájdete dostatočný počet členov akadémie, ktorý jej odovzdajú svoj hlas. Už teraz však je herečkou s najvyšším počtom nepremenených nominácií.

Vo filme Americká elégia ( Hillbilly Elegy) hrá svojráznu babku, na ktorej pleciach stojí a padá celá rodina, keďže jej dcéra je narkomanka. Kuriozitou je, že G. Close bola za túto úlohu nominovaná aj na anticenu Zlatá malina ako najhoršia herečka vo vedľajšej úlohe.

Glenn Closváe
Zdroj: TASR/AP - Jordan Strauss
Glenn Closváe

2. Posmrtný víťaz

Herec Chadwick Boseman je známy najmä z marvelovského blockbusteru Čierny panter, kde stvárnil hlavnú postavu. Na Oscara je tento rok nominovaný za postavu psychicky labilného hudobníka v životopisnej dráme Ma Rainey – matka blues (Ma Rainey's Black Bottom). Ak Oscara vyhrá, čo sa očakáva, bude len tretím hercom, ktorý zlatú sošku získal posmrtne.

Frances McDormandová film Krajina nomádov Zlatý lev
Neprehliadnite

Čína film cenzuruje, ale Krajina nomádov Oscara beztak vyhrá

Pred ním sa to podarilo v roku 1977 Petrovi Finchovi za film Televízna sieť a Heathovi Ledgerovi v roku 2009 za postavu Jokera vo filme o Batmanovi Temný rytier. P. Finch umrel na mŕtvicu, H. Ledger sa predávkoval a Ch. Boseman mal rakovinu hrubého čreva.

Chadwick Boseman
Zdroj: Facebook (Ma Rainey Film)
Chadwick Boseman

3. Úspech nezopakuje

Zvykne sa hovoriť, že ceny Zlatý glóbus sú vo veľkej miere predzvesťou Oscarov. Tento rok to určite nebude platiť o kategórii herečka vo vedľajšej úlohe, v ktorej na glóbusoch triumfovala Jodie Foster. Sošku dostala za postavu právničky, ktoré obhajovala obyvateľa Mauritánia zadržiavaného bez vznesenia akéhokoľvek obvinenia na americkej základni v Guantanáme.

Film, ktorý o tomto boji hovorí, sa volá Mauritánec (The Mauritanian). J. Foster nebola tento rok na Oscara ani len nominovaná. Niečo podobné sa naposledy stalo víťazke glóbusu z roku 1976 Katherine Ross.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa