Vo Venezuele stoja proti sebe prívrženci venezuelského prezidenta Nicolása Madura a zástancovia predsedu Národného zhromaždenia Juana Guaidóa. Ten sa minulý týždeň vyhlásil za dočasného prezidenta. Využil článok 233 ústavy, ktorý ho oprávňuje stať sa dočasným prezidentom v prípade trvalej neprítomnosti prezidenta. J. Guaidó tvrdí, že N. Maduro nie je prezidentom, pretože májové voľby boli neplatné.

Diplomatické škriepky

K znepriateleným stranám sa pridávajú aj svetové mocnosti. Washington uznáva J. Guaidóa. N. Madura označil za nelegitímnu hlavu štátu. Šéf americkej diplomacie Mike Pompeo dokonca nazval Madurovu vládu mafiánskym štátom a dodal, že jeho socialistický experiment spôsobil zrútenie venezuelskej ekonomiky. N. Maduro kroky USA nazval pokusom o prevrat a prerušil s Washingtonom diplomatické vzťahy.

Na stranu USA sa pridali aj Spojené kráľovstvo, Nemecko či Francúzsko, ktoré vyzývajú N. Madura, aby do konca tohto týždňa oznámil termín novej voľby hlavy štátu, inak sú pripravení uznať za dočasného prezidenta lídra opozície a predsedu venezuelského parlamentu J. Guaidóa.

Čítajte ďalej s predplatným TRENDU

Odomknite článok cez SMS za 1,90 € týždenne s automatickou obnovou.

Poslať SMS

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa