Rusko má vo vzduchu nad Ukrajinou kvantitatívnu aj kvalitatívnu prevahu – disponuje množstvom moderných bojových lietadiel aj výkonných bombardérov (má ich takmer štyritisíc). Ruský prezident Vladimir Putin a jeho generáli si pred začiatkom invázie na Ukrajinu mysleli, že z tamojšieho vojenského letectva narobia fašírky a zároveň zničia množstvo pozemných cieľov, aby v priebehu niekoľkých dní získali nadvládu vo vzduchu, píše 19fortyfive.

Fašírky sa nepodávali

Invázia však už trvá niekoľko mesiacov a Rusi ešte stále nebo nad Ukrajinou ani zďaleka neovládli. Naopak, k 24. júnu prišli o 81 lietadiel, zatiaľ čo Ukrajinci len o 39. Čo Rusku bráni v dosahovaní lepších výsledkov? Rusi predpokladali, že v úvodných dňoch vojny zničia ukrajinské protilietadlové raketové komplety, a zabezpečia tak, že ich lietadlá nebudú ohrozované zo zeme. K ničomu takému však nedošlo. Malo ísť o dosiahnutie rýchlej nadvlády, ale prvé útoky nijaké oslnivé výsledky nepriniesli.

Tak sa vojna nevyhráva

Priama letecká podpora chýbala aj ruským pozemným silám, a to najmä pri ochrane tankov a obrnených transportérov, ktoré sa po ukrajinskom území presúvali v dlhých kolónach. Práce sa chopili drony Bayraktar TB2 a ukrajinskí stíhači, ktorým sa podarilo zničiť veľký počet ruských obrnencov.

Vo všeobecnosti platí, že ruské lietadlá sa pohybujú mimo dostrelu ukrajinskej protivzdušnej obrany a odpaľujú strely dlhého dosahu, ktorými sa však podľa britskej vojenskej rozviedky vojna nevyhráva.

Trochu sa im darí v Donbase

Rusko možno dosiahlo miernu nadvládu vo vzdušnom priestore Donbasu, ale vojenský expert Justin Bronk pre RUSI.org napísal, že to k dosiahnutiu víťazstva zo vzduchu príliš neprispeje. Rusi majú totiž málo presne navádzaných striel a stíhacie bombardéry Su-34 a bojové lietadlá Su-25, ktoré majú povesť lietajúcich tankov, si musia vystačiť s neriadenými bombami a raketami.

Rusko síce úspešne bombardovalo pozemné ciele v Sýrii, ale v tamojšom vzdušnom priestore nemalo jeho letectvo protivníka. To isté platí o vojne v Gruzínsku v roku 2008. Rusi jednoducho nemajú skúsenosti s využívaním svojich vzdušných síl na väčšom bojisku.

Chýba technika

„Rusko nikdy úplne nedocenilo využívanie svojho letectva, iba ak na podporu pozemných síl,“ komentoval výkony ruského vojenského letectva na Ukrajine generál amerických vzdušných síl vo výslužbe David Deptula. Podľa niektorých vojenských expertov však môže byť chyba aj vo výcviku mladých pilotov, ako aj v nedostatku výcvikovej techniky vrátane leteckých simulátorov, ktoré majú piloti členských štátov NATO bežne k dispozícii.

Ďalšie dôležité správy

Strategický bombardér Tu-95
Neprehliadnite

Ruským vzdušným silám sa na Ukrajine nedarí, majú zlú taktiku a slabo vycvičených pilotov