Z tridsiatich prítomných poslancov vo štvrtok hlasovalo za zákaz hazardu v meste 27 poslancov, zdržal sa jeden a dvaja nehlasovali. V praxi to však neznamená, že herne zaniknú hneď, mesto len prestane vydávať nové povolenia na ich prevádzku.

Nemalé príjmy do rozpočtu

Tie existujúce budú môcť podnikať až do skončenia platnosti súčasných povolení. Licencie herniam sa vydávajú na jeden rok. Kasína dostávajú licencie spravidla na dva roky.

Herne a kasína, ktorým vyprší platnosť licencie, budú musieť svoje prevádzky zatvoriť. V hlavnom meste bolo vlani dokopy 305 zariadení, z toho je 164 herní vrátane kasín a zvyšok sú iné prevádzky s maximálne dvoma zariadeniami.

Bratislava príde zákazom o nemalé príjmy. Tri milióny eur ročne bol predpokladaný vlaňajší výnos z kasín a videoherní, ostatné sú kurzové stávky a bingo. Dohromady sú predpokladané príjmy z hazardu a hier za vlaňajšok viac ako 5,8 milióna eur.

Zákaz poputuje zrejme na súd

Bratislavskí poslanci schválili plošný zákaz hazardu v reakcii na petíciu, v ktorej tento krok požadovalo 136-tisíc ľudí. Platných podpisov však bolo len niečo vyše 98-tisíc. Prvý pokus plošne zakázať herne a kasína na februárovom zasadnutí zastupiteľstva nevyšiel, keď návrh neprešiel o jeden hlas.

Magistrát na čele s primátorom Ivom Nesrovnalom však rozhodol, že sa o tomto bode bude hlasovať opäť. A práve to môže byť problém. Asociácia zábavy a hier (AZAH), ktorá zastupuje herný biznis, totiž tvrdí, že poslanci nemôžu o zákaze hlasovať opätovne.

„Všeobecne záväzné nariadenie (VZN) o hazarde je špeciálne a podlieha zákonu o hazardných hrách, a teda návrh VZN nemá byť účelovo predkladaný dovtedy, kým sa nedosiahne jeho schválenie,“ hovorí Dominika Lukáčová z asociácie s tým, že je potrebná nová petícia, ak by chcela Bratislava predkladať ďalšie VZN na zákaz hazardu.

Rôzne právnické pohľady 

Čo bude nasledovať po zákaze hazardu v Bratislave

Zdroj: Maňo Štrauch

Noémi Polák z právnickej kancelárie Ružička Csekes však hovorí, že právne predpisy opätovné hlasovanie o tom istom návrhu všeobecne záväzného nariadenia nijako neobmedzujú ani nevylučujú. „V prípade normotvorby neplatí „prekážka právoplatne rozhodnutej veci“, tak ako je to v súdnictve. Preto poslanci môžu opätovne rokovať a hlasovať o všeobecne záväznom nariadení o zákaze hazardných hier,“ vysvetľuje N. Polák.

Je takmer isté, že plošný zákaz napadnú herne na súde. V takom prípade bude kľúčové, ktorý právny výklad si daný sudca osvojí. Ak nevydá predbežné opatrenie, herne budú musieť svoj biznis zrušiť. No v takom prípade si budú nárokovať ušlý zisk a ak sa súdy nakoniec priklonia na ich stranu, môže to už i tak finančne podvyživenú Bratislavu dostať v budúcnosti do problémov.

Príde nelegálny hazard?

Samotným bodom je vznik nelegálneho hazardu. Bratislava ako hlavné mesto je príliš lukratívny trh na to, aby zostal neobsadený. Môže sa teda zopakovať scenár z českého Brna, kde sa po plošnom zákaze rozmohli nelegálne herne maskujúce sa za občianske združenia. Zároveň prišli na trh aj špeciálne automaty, ktoré obchádzajú zákon tým, že sa tvária ako vedomostné súťaže, no stále sa v nich hrá o peniaze.

V takom prípade bude na polícii a súdoch, aby proti nelegálnym herniam razantne zakročili a potlačili ich hneď v zárodku. Ak sa totiž v Bratislave ilegálny biznis usadí, bude ťažké sa ho zbaviť. Riziko ich prevádzkovania je síce väčšie, no rovnako väčšie sú aj zisky „oslobodené“ od daní a poplatkov.

Šanca na reštart

Ak sa už raz Bratislava rozhodla pre plošný zákaz hazardu, treba to brať ako príležitosť na reštart. Ľudia totiž neprestanú mať záujem o gambling. Dnešný krok dáva mestu príležitosť nastaviť v spolupráci s vládou do budúcnosti rozumné pravidlá pre reguláciu hazardu v mestách a obciach a zabrániť tak nekontrolovanému rastu, ktorý Bratislavu dostal do dnešného „bojového“ stavu.