Spojené štáty americké, svetový líder vo výrobe zemného plynu, rokuje s krajinami a spoločnosťami, ktoré produkujú veľké množstvo energie, o potenciálnom odklonení dodávok skvapalneného zemného plynu (LNG) do Európy v prípade toho, že Rusko zaútočí na Ukrajinu.

Je možné nájsť viac dodávok?

Bolo by to náročné, pretože najväčší svetoví vývozcovia LNG už vyrábajú toľko plynu, ktorý sa pre účely prepravy zmrazuje do kvapalnej formy, koľko môžu. Takéto snahy by zahŕňali presmerovanie plavidiel, ktoré sú už na mori alebo sú pripravené vyplávať.

Pokiaľ ide o potenciálne rokovania, agentúra Reuters kontaktovala niekoľko spoločností, no tie buď tému odmietli komentovať alebo na výzvu o vyjadrenie sa neodpovedali. V minulosti, keď ceny v jednej časti sveta prudko vzrástli, odberatelia LNG presmerovali akýkoľvek náklad, ktorý mohli. Urobili tak aj v decembri, keď referenčné hodnoty LNG v Európe a Ázii prudko vzrástli.

Predstaviteľ Bieleho domu povedal, že Bidenova administratíva sa snaží identifikovať dodatočné objemy neruského zemného plynu pochádzajúceho z rôznych oblastí sveta. Rusko vyváža zhruba 0,6 mld. m3 zemného plynu za deň, z čoho okolo 72 percent putuje do najväčších európskych hospodárstiev.

Kto kupuje LNG?

LNG sa celosvetovo predáva spoločnostiam pôsobiacim v krajinách, ktoré sa vo všeobecnosti snažia diverzifikovať zdroje energie odklonom od uhlia. Čína, Japonsko a Južná Kórea boli v roku 2020 tromi najväčšími dovozcami amerického LNG, vyplynulo z údajov Úradu USA pre energetické informácie (EIA).

Očakáva sa, že svetový vývoz LNG sa v roku 2022 zvýši na približne 1,5 mld. m3 za deň. Je to stále iba zlomok celkovej svetovej spotreby zemného plynu, ktorá sa pohybuje na úrovni 11,3 mld. m3 za deň, pričom väčšina sa dodáva potrubiami.

Prečo nemôžu USA a iní dovozcovia poslať viac plynu?

Vyvážanie plynu pomocou plavidiel nie je také jednoduché ako naplnenie tankerov ropou. Výstavba nových skvapalňovacích zariadení vo všeobecnosti trvá dva až štyri roky.

V Spojených štátoch momentálne prebieha výstavba jediného zariadenia, ktoré by mohlo tento rok zvýšiť kapacitu skvapalňovania. Ide o terminál Calcasieu Pass spoločnosti Venture Global LNG, ktorý sa nachádza v Louisiane. Odborníci predpokladajú, že by koncom roka mohla prispieť zhruba 25,5 mil. m3 za deň.

Tromi najväčšími výrobcami LNG boli v roku 2021 Austrália (okolo 0,29 mld. m3 za deň), Katar (0,28 mld. m3 za deň) a USA (0,27 mld. m3 za deň). Ich výroba predstavovala viac než polovicu svetových dodávok. Všetky tri krajiny v súčasnosti pri vývoze dosiahli svoju kapacitu alebo sú blízko jej dosiahnutiu.

Predpokladá sa, že USA v roku 2022 vyvezie v priemere okolo 0,33 mld. m3 za deň, čo predstavuje približne 12 percent predpokladanej rekordnej výroby krajiny. Tá sa podľa predpovedí EIA bude pohybovať na úrovni viac ako 2,7 mld. m3 za deň.

Čo sa stalo s cenami?

Svetové ceny sa pohybujú na úrovni, ktorá je približne sedemkrát vyššia ako americký referenčný rámec pre plyn. Európske obligácie sú na úrovni viac ako 30 dolárov na jeden milión britských tepelných jednotiek (mmBtu), zatiaľ čo tie americké sú na úrovni 4 dolárov.

Pokiaľ ide o ruské dodávky, európske obligácie v decembri zaznamenali rekordnú úroveň takmer 60 dolárov na mmBtu, v dôsledku čoho vývozcovia LNG presmerovali náklad do Európy.

Spojené štáty v decembri poslali takmer polovicu svojich LNG vývozov do Európy. Začiatkom roka 2021 to bolo 37 percent.

Ďalšie dôležité správy

LNG carrier Grand Aniva at sunset on the roads of the port of Nakhodka. Far East of Russia. East (Japan) Sea. 31.03.2014
Neprehliadnite

Vývoz LNG z USA v decembri dosiahol rekord vďaka dopytu v Európe