Ľudia, ktorí prekonali nákazu koronavírusom, si vytvorili imunitu najmenej na šesť mesiacov. Bez ohľadu na to, či sa v ich tele vyvinuli protilátky alebo nie. Zistila to Švédska agentúra pre verejné zdravie. Tá zároveň vyhlásila, že ak osoby, ktoré boli nakazené, prídu do kontaktu s ľuďmi vo vysoko rizikových skupinách, tieto osoby zostávajú v bezpečí. Informovala o tom agentúra Bloomberg.

„Nenašli sme prípady, že by ľudia dvakrát ochoreli na Covid-19,“ uviedol na tlačovej konferencii v Štokholme štátny epidemiológ Anders Tegnell. Podotkol, že ak človek dostane toto ochorenie, je imúnny, aj keď si nevytvorí protilátky.

Nositeľom človek zostáva

Zároveň však zdôraznil, že tí, ktorí sú považovaní za imúnnych, môžu stále pôsobiť ako nositelia vírusu v spoločnosti, a preto musia aj naďalej dodržiavať pokyny týkajúce sa sociálneho dištancovania a hygieny.

Práve Švédsko je jednou z krajín, ktoré bola pandémiou koronavírusu výrazne zasiahnuté. Počet nakazených prekročil 80-tisíc, no krivka infikovaných sa už sklonila a klesá. Na jednotkách intenzívnej starostlivosti je momentálne v celej krajine menej než sto ľudí. Celkovo však už zomrelo 5 800 Švédov a 12 400 pacientov sa z nákazy uzdravilo.

V súčasnej dobe prebieha v krajine intenzívne testovanie ako na ochorenie koronavírusom, tak na stav protilátok v krvi osôb, ktoré vírus prekonali.

Kontroverzná osobnosť

A. Tegnell je považovaný za kontroverznú osobnosť, a to pre odmietanie blokovania ekonomiky vo Švédsku, rovnako ako pre to, že pohyb ľudí v krajine nijakým zásadným spôsobom nezakazoval. Epidemiológ trvá na tom, že jeho stratégia bude v konečnom dôsledku považovaná za úspešnú. Mnoho domácich akademikov a vedcov ho však kritizovalo, že krízu nezvláda.

A. Tegnell teraz vyhlásil, že Švédsko „pravdepodobne“ dosiahlo pomerne vysokú mieru imunity, ktorú podľa jeho predpovedí ochráni krajinu pred novými ohniskami. „Výsledkom je, že epidémia sa teraz veľmi drasticky spomaľuje spôsobom, ktorý by si pred niekoľkými týždňami predstavoval len málokto. Som z toho veľmi šťastný. Uľahčuje nám to zdravotnícke služby a máme menej smrteľných prípadov,“ podotkol.

Imunita nemusí trvať dlho

Vedci po celom svete pozorne sledujú protilátkovú odpoveď v prípade koronavírusu, zatiaľ však nemajú doriešenú otázku, ako dlho môže pretrvávať imunita. Najnovšie zistenia vyvolávajú obavy, že ochrana pred opätovnou infekciou nemusí trvať dlho, hlavne pri osobách s miernymi príznakmi, čo predstavuje väčšinu prípadov.

Nedávna štúdia z King's College London ukázala, že úroveň protilátok môže klesnúť do tej miery, že sú nerozpoznateľné už tri mesiace po infekcii. Časopis New England Journal of Medicine popísal výskum protilátok odobratých z krvi 34 pacientov. Mali ochorenie s miernymi príznakmi, nevyžadovali intenzívnu starostlivosť. Iba dvaja potrebovali doplnkový kyslík a dostali lieky proti HIV. Žiaden nebol na ventilátore ani nedostal liek Remdesivir.

Vedci zistili, že hladiny protilátok rýchlo klesali, po 73 dňoch úplne zmizli. K strate protilátok došlo rýchlejšie ako pri SARS, čo je iný typ koronavírusovej infekcie.

Podľa výskumníkov vedených F. Javierom Ibarrondom z Lekárskej fakulty Davida Geffena na Kalifornskej univerzite v Los Angeles budú potrebné ďalšie štúdie „na vymedzenie prahu kvantitatívnej ochrany a miery poklesu protilátok“.