L. Ď. Nicholsonová priblížila, že R. Ďurica je agropodnikateľ, ktorý sa pozná ako s Bödörovcami, tak aj s exministrom pôdohospodárstva Ľubomírom Jahnátkom.

„Nám sa podarilo odkryť, ako sa mu podarilo dostať cez jeho firmu k miliónovej dotácii od Pôdohospodárskej platobnej agentúry (PPA). Tento človek, ktorý je mediálne vo viacerých prípadoch spájaný s Bödörovcami, s Jahnátkom a samozrejme so stranou Smer-SD,“ povedala.

S Ďuricovou firmou Roja – Slovensko podľa nej podpísal Slovenský pozemkový fond (SPF) zmluvu, a potom viacero dodatkov k nej, aby mu fond „prihral pôdu“ v správe SPF.

„Takto sa stalo, že firma Roja – Slovensko sa dopracovala celkom k 294 hektárom (ha) pôdy, prevažne ornej pôdy. Bolo to samozrejme za vedenia Gabriely Matečnej, keď ako nominantka strany Smer-SD pôsobila ako generálna riaditeľka SPF. Pôvodnú zmluvu podpísala (Matečná) s firmou Roja - Slovensko v novembri 2013, kedy prenajala pôdu pánovi Ďuricovi s rozlohou 105 ha, z toho 52 ha sa nachádzalo v katastri obce Babindol,“ povedala Ľ. Ď. Nicholsonová.

„Pani Matečná podpísala dodatok k tejto zmluve v decembri 2013, čím výmeru prenajatej ornej pôdy zvýšila o takmer 37 ha. V marci 2015 podpísala Gabriela Matečná k zmluve ďalší dodatok, ktorým navýšila celkovú výmeru pôdy o takmer 150 ha. Existuje ďalší dodatok z decembra 2016, podpísaný už Matečnej nástupcom - pánom Hačkom,“ dodala podpredsedníčka NR SR.

Celkom sa podľa nej Roja - Slovensko dostala k takmer 295 ha ornej pôdy. „Podnikateľ, ktorý sa dostane k pôde, samozrejme, požiada o dotáciu z PPA. Takto to urobil aj pán Ďurica s firmou Roja - Slovensko, s.r.o. Dostali dotáciu z PPA, ktorá tvorila takmer jeden milión eur. Dostali ju na výstavbu novej maštale, na hnojisko so žumpou a na silážny žľab,“ informovala.

Pripomenula, že o R. Ďuricovi písal aj zavraždený novinár Ján Kuciak. „Písal o ňom v článku, kde hovoril okrem iného o hoteli Zlatý kľúčik, o Bödörovcoch a o rôznych ľuďoch, ktorí sa pohybovali v okolí Bödörovcov, cez ktorých sa k hotelu Zlatý kľúčik dostali rôzne dotácie vo vysokých čiastkach,“ dodala L. Ď. Nicholsonová.