Podľa sčítacích komisárov, ktorých práca sa ešte neskončila, získala demokratická kandidátka 64 223 958 voličských hlasov, zatiaľ čo jej republikánsky súper 62 206 395 hlasov. Konečné oficiálne výsledky sa čakajú koncom novembra.

Napriek tejto štatistike D. Trump hlasovanie vyhral, ​​pretože voľby v USA nie sú priame, sú organizované dvojstupňovo. Rozhodujúce sú počty získaných voliteľov za jednotlivé štáty, nie celkový počet hlasov odovzdaných priamo voličmi.

Podľa amerického servera je náskok H. Clintonovej najväčší medzi prezidentskými kandidátmi, ktorí voľby prehrali. V roku 2000 demokratický kandidát Al Gore prehral s Georgom Bushom mladším, hoci aj v tomto prípade jednoduchý súčet hlasov vyznel v jeho prospech. A. Gore ich zhromaždil o pol milióna viac než G. Bush, ale mal menší počet voliteľov.

D. Trump v utorok v rozhovore pre The New York Times vyhlásil, že nie je stúpencom dvojstupňových volieb; radšej by vraj videl voľby priame. Bezprostredne po vyhratých voľbách ale zastával opačný názor, keď existenciu zboru voliteľov označil za „geniálnu“.

Miliónový rozdiel v súčtoch hlasov v prospech H. Clintonovej zaznamenali sčítací komisári v polovici novembra. Hranicu poldruha milióna neúspešná kandidátka prekročila podľa serveru Politico minulú nedeľu.

Kalifornská senátorka Barbara Boxerová, ktorá v kampani podporovala H. Clintonovú, minulý týždeň navrhla zákon o zrušení zboru voliteľov. Neočakáva sa však, že má nejakú šancu, pretože zrejme neprejde Senátom ovládaným republikánmi, píše Politico.