Vyjadrenie predsedu Európskej rady Charlesa Michela o ďalšom posilnení integrácie a prehĺbení spolupráce medzi Srbskom a EÚ je zjavne o prehĺbení spolupráce v rámci rokovaní o pristúpení, ktoré so Srbskom prebiehajú, vyjadrila sa v pondelok Ministerka pre európsku integráciu Jadranka Joksimovičová. Informoval o tom portál Euractiv.

Snahy o prehĺbenie spolupráce

Joksimovičová sa pre Euractiv Srbsko a portál BETA vyjadrila, že srbský prezident Aleksandar Vučič a Charles Michel počas nedávnych rokovaní jasne zdôraznili odhodlanie Srbska a EÚ posilniť integráciu a prehĺbiť spoluprácu medzi Srbskom a EÚ ešte pred udelením členstva.

„Odkaz je jednoznačný, že pokiaľ ide o členstvo, tak neexistujú ani náhrady, ani modely čakania. Ide o prehĺbenie spolupráce v rámci rokovaní o pristúpení, ktoré so Srbskom prebiehajú,“ Joksimovičová komentovala Michelovu myšlienku európskeho geopolitického spoločenstva.

Lídri EÚ si sú vedomí strategického, politického a hospodárskeho významu západného Balkánu, najmä Srbska, pokiaľ ide o bezpečnosť kontinentu, a zvýšili snahy v oblasti vybudovania mieru, demokracie a integrácie v tejto časti Európy, dodala ministerka.

Postoj Srbska

Niektorí členovia EÚ majú veľké očakávania v oblasti ďalšieho zosúladenia so spoločnou zahraničnou a bezpečnostnou politikou EÚ. „Je to nové politické krédo, ktoré sa stalo súčasťou politickej reality, aj keď zosúladenie v tejto oblasti nebolo vymedzené ako podmienka v rámci rokovacieho rámca pre našu krajinu,“ vyjadrila sa Joksimovičová.

Takisto poukázala na to, že posudok každého jedného člena EÚ týkajúci sa toho, ako blízko je Srbsko k splneniu týchto očakávaní, bude zaiste kritériom, keď dôjde k rozhodovaniu o ďalších krokoch v rámci procesu rokovaní.

Vučič sa 23. mája vyjadril, že Belehrad na Rusko sankcie neuvalil a že orgány v Srbsku si už 89 po sebe nasledujúcich dní pevne držia svoj postoj v rusko-ukrajinskej kríze.

„Nič sa nezmenilo. Odsúdili sme vniknutie na územie zvrchovaného štátu, akým je Ukrajina. Pokiaľ ide o sankcie voči Rusku, nič sa nezmenilo,“ vysvetlil Vučič, pričom zopakoval, že Srbsko je pre svoj postoj vystavované silnému tlaku.

Ďalšie dôležité správy

Jadranka Joksimovičová
Neprehliadnite

Jadranka Joksimovičová podpísala s USAID milióny pre Srbsko