Povedal to v rozhovore pre Corriere della Sera podpredseda Európskej komisie Valdis Dombrovskis.

Pravidlá Paktu stability EÚ, ktorých cieľom je zabezpečiť, aby členské štáty udržiavali svoje verejné financie „zdravé“ a koordinovali fiškálnu politiku, zostávajú, povedal V. Dombrovskis v rozhovore, ktorý talianske noviny uverejnili v sobotu (4.7.). Zdôraznil, že pre tzv. koronakrízu bola iba aktivovaná všeobecná klauzula o dočasnom uvoľnení týchto pravidiel.

Vlády, ktorých deficity sa počas krízy prehĺbia, si musia byť vedomé udržateľnosti svojej rozpočtovej politiky, varoval V. Dombrovskis. A v tejto súvislosti poznamenal, že predchádzajúci deficit Talianska nechal tejto krajine, ktorú kríza zvlášť tvrdo zasiahla, len malý manévrovací priestor.

KK1 Brusel - Výkonný podpredseda Európskej komisie Valdis Dombrovskis hovorí počas tlačovej konferencie 7. mája 2020 v Bruseli. Európska komisia (EK) predstavila vo štvrtok komplexný prístup na posilnenie boja, ktorý Európska únia vedie proti praniu špinavých peňazí a financovaniu terorizmu. FOTO TASR/AP
European Commissioner for An Economy that Works for People Valdis Dombrovskis speaks during a media conference regarding money laundering at EU headquarters in Brussels, Thursday, May 7, 2020. (
Neprehliadnite

Európska komisia plánuje bilionový balík obnovy pre boj s ekonomickými následkami koronakrízy

Pôžičky bez podmienok

EÚ skúma spôsoby, ako zlepšiť anticyklické politiky a umožniť vládam, aby si počas pozitívnych fáz cyklu znížili deficity a vytvorili si „vankúš“.

Pokiaľ ide o nezhody medzi členskými štátmi vrátane Talianska ohľadne využívania Európskeho stabilizačného mechanizmu (ESM), V. Dombrovskis uviedol, že v prípade financií určených na priame alebo nepriame náklady súvisiace so zdravím, budú pôžičky bez podmienok.

A čo sa týka európskych plánov na ozdravený fond, V. Dombrovskis uviedol, že súhlasí s Nemeckom, že diskusie o rovnováhe medzi pôžičkami a grantmi v tomto programe sa musia rýchlo vyriešiť.