Aktualizované o 11:09 o ďalšie informácie z vyšetrovania vraždy Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej

„Máme závažné poznatky, že niekto na 99 percent lustroval minimálne jedného z tých troch. Bez prípadnej spolupráci na polícii je to nemožné,“ odôvodňoval presunutie prípadu pod policajnú inšpekciu.

Policajti pri vyšetrovaní príprav týchto troch vrážd zistili, že o potenciálnych obetiach boli zo systému vytiahnuté aj blokované informácie. Niektoré J. Čižnár označil za „hrozivo detailné“.

Jeho hlavným argumentom bolo, že dozorový prokurátor sa nemenil. Avizoval, že ak vyšetrovatelia preukážu, že za oboma trestnými činmi sú rovnakí ľudia, dôjde k opätovnému spojeniu týchto vecí.

Tím vyšetrujúci vraždu Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej preto podľa neho zostáva nedotknutý a informácie o zásahu do jeho práce nazval klamstvom. „Ja si myslím, že to má výhodu, že na tom budú pracovať dva tímy. Môžeme získať viac informácií o tých vraždách,“ povedal s tým, že tímy sa budú kontaktovať.

Generálny prokurátor tiež prezradil, že prvé obžaloby mala prokuratúra naplánované na koniec februára, termín sa jej však nepodarí stihnúť.

O mesiac budú musieť požiadať súd o predĺženie väzby pre Alenu Zsuzsovú a ďalších podozrivých. Ak by súd zistil prieťahy v konaní, museli by ich pustiť na slobodu. „Nedopustíme to,“ vyhlásil J. Čižnár. Hovorí tiež, že z vraždy pravdepodobne obvinia aj ďalšie osoby.