Vodca separatistov v samozvanej Doneckej ľudovej republike (DĽR) na východe Ukrajiny Denis Pušilin v piatok oznámil, že povstalecké úrady začnú v tento deň evakuovať civilistov do Ruska. Práve v tomto období silnejú obavy z rusko-ukrajinského konfliktu veľkých rozmerov a zhoršuje sa aj kríza medzi Ruskom a Západom. 

Obyvatelia majú odísť do Ruska

„Od dneška sa organizuje hromadný centralizovaný odchod obyvateľstva do Ruskej federácie. Ženy, deti a seniori sú určení na evakuáciu ako prví,“ uviedol Pušilin vo videoodkaze na sociálnej sieti Telegram.

Pušilin obvinil Kyjev z plánovania bezprostredného útoku na separatistické územia podporované Moskvou. „Prezident Ukrajiny Volodymyr Zelenskyj v blízkej budúcnosti vydá rozkaz svojim vojakom, aby spustili útok,“ dodal Pušilin.

Úrady sú v stave pohotovosti

Vodca neuznanej DĽR povedal, že ruské úrady a susedná juhoruská Rostovská oblasť sú pripravené prijať civilistov a už pre nich pripravili „hostiteľské miesta“.

Pušilin zároveň oznámil, že povstalecké úrady sú v „stave neustálej bojovej pohotovosti" a sú schopné civilistov ochrániť. Vyzval však ľudí, aby sa riadili pokynmi úradov a spolupracovali pri evakuácii.

„Dočasný útek ochráni život a zdravie vás aj vašich príbuzných,“ doplnil. Evakuáciu oznámil v čase, keď silnejú obavy z konfliktu veľkých rozmerov na východe Ukrajiny.

Ukrajina kategoricky odmieta Pušilinove tvrdenia

Ukrajina Pušilinove tvrdenia okamžite odmietla a zároveň dementovala správy, ktoré sa objavili v Ruskom podporovaných médiách, že ukrajinské sily majú v úmysle obsadiť chemické závody v Donbase.

„Kategoricky odmietame ruské dezinformačné správy o údajných útočných plánoch alebo sabotážach v chemických podnikoch zo strany Ukrajiny,“ povedal ukrajinský minister zahraničných vecí Dmytro Kuleba.

Aj vodca separatistov v Luhanskej oblasti vyzval obyvateľov, aby odišli do Ruska

Vodca separatistov v samozvanej Luhanskej ľudovej republike (LĽR) na východe Ukrajiny Leonid Pasečnik vyzval v piatok obyvateľov, aby sa evakuovali do Ruska.

„Aby sme zabránili civilným obetiam, vyzývam obyvateľov republiky..., aby čo najskôr odišli do Ruskej federácie," uviedol vo vyhlásení líder neuznanej LĽR Pasečnik.

Obaja vodcovia proruských separatistov, podporovaných Moskvou, nariadili evakuáciu v čase, keď silnejú obavy z konfliktu veľkých rozmerov na východe Ukrajiny. 

Evakuujú približne 700-tisíc ľudí

Ruskom podporovaní separatisti na východe Ukrajiny v piatok oznámili, že plánujú zo samozvanej Doneckej ľudovej republiky (DĽR) evakuovať do Ruska približne 700-tisíc ľudí. Informáciu priniesla tlačová agentúra Reuters. Väčšina obyvateľov neuznanej DĽR je rusky hovoriaca a mnohým už Rusko udelilo svoje občianstvo.

Vodcovia separatistov v tejto oblasti nazývanej Donbas tvrdia, že chcú evakuáciami chrániť životy tamojších civilistov, pretože ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj „čoskoro vydá rozkaz na útok" na východnú časť Ukrajiny.

Sú v rukách Ruska

Ukrajina vyhlasuje, že títo civilisti, ktorí utekajú zo samozvanej DĽR, nie sú separatisti, ale ľudia „v rukách" Ruska, ktoré ich zneužíva na vlastné ciele. Kremeľ to popiera.

Rusko plánuje situáciu využiť

Agentúra Reuters ďalej informovala, že separatisti natláčali v piatok civilistov do autobusov. Je to šokujúci zvrat v konflikte a Západ je presvedčený, že Rusko plánuje situáciu zneužiť ako odôvodnenie na totálnu inváziu na územie svojho suseda.

Úrady separatistov podľa agentúry AP sťahovali aj deti zo sirotinca v Donecku, metropole spomínanej oblasti. Pri benzínových pumpách sa tvorili dlhé rady, pretože ľudia sa aj sami pripravovali na odchod z oblasti. Po naložení ľudí do autobusov sa v Donecku rozozneli sirény. Evakuáciu obyvateľov do Ruska oznámila aj samozvaná Luhanská ľudová republika (LĽR) na východe Ukrajiny. Prednosť dostali ženy, deti a starší ľudia.

Nepokoje neustali

O niekoľko hodín vybuchlo pri sídle separatistickej vlády v Donecku ruské terénne vozidlo UAZ. Reportéri agentúry Reuters videli črepiny granátu okolo vozidla a volant vymrštený výbuchom von.

Dostanú peniaze

Ruský prezident Vladimir Putin nariadil ministrovi pre mimoriadne situácie, aby odletel do Rostovskej oblasti hraničiacej s Ukrajinou a pomohol tam organizovať exodus. Putin tiež nariadil vláde, aby ponúkla každému evakuovanému človeku sumu 10-tisíc rubľov (približne 130 dolárov), čo je na Donbase trpiacom bojmi asi polovica priemerného mesačného platu, píše AP.

Západ tvrdí, že Rusko môže kedykoľvek zaútočiť na Ukrajinu, napriek tomu, že Moskva vyhlasuje, že stiahla časť z vyše 100-tisíc vojakov od hraníc Ukrajiny. Západní lídri tiež upozorňujú, že Rusko môže použiť dezinformácie ako zámienku na to, aby mohlo podniknúť útok na Ukrajinu.

Ďalšie dôležité správy

EBE 55 Moskva - Na snímke sprava ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov a nemecká ministerka zahraničných vecí Annalena Baerbocková po tlačovej konferencii po stretnutí v Moskve 18. januára 2022. FOTO TASR/AP

In this handout photo released by Russian Foreign Ministry Press Service, Russian Foreign Minister Sergey Lavrov and German Foreign Minister Annalena Baerbock leave a joint news conference following their talks in Moscow, Russia, Tuesday, Jan. 18, 2022. (Russian Foreign Ministry Pr
Neprehliadnite

Rusko sa svojimi požiadavkami vracia do čias studenej vojny, ohrozuje bezpečnosť v Európe