Česká energetická spoločnosť ČEZ dosiahla v roku 2022 čistý zisk 80,7 miliardy Kč (3,36 miliardy eur). V porovnaní so ziskom 9,9 miliardy Kč za rok 2021 to predstavuje viac ako osemnásobok, informuje AP.

Skupina uviedla, že rekordný výsledok odráža ,,enormný nárast cien" v dôsledku ruskej invázie na Ukrajinu, vyššie zisky z obchodovania s komoditami, ako aj vysokú prevádzkovú spoľahlivosť jej elektrární.

Český štát, ktorý má v skupine podiel takmer 70 percent, dostane v roku 2023 od ČEZ viac ako 100 miliárd Kč na dividendách, daniach z príjmu a odvodoch z predaja produkcie. Majoritný akcionár bude profitovať aj z novej mimoriadnej dane zo zisku, zavedenej v reakcii na prudký nárast cien energií.

(1 EUR = 23,988 CZK)

Ďalšie dôležité správy

WA 65 archív Petrohrad - Na archívnej snímke zo 14. septembra 2022 muž kráča okolo loga ruského štátneho energetického giganta Gazprom počas medzinárodného fóra o skladovaní zemného plynu v Petrohrade. Gazprom oznámil, že v nedeľu 25. septembra 2022 prepraví do Európy potrubím cez Ukrajinu 42,4 milióna kubických metrov (m3) plynu, čo je rovnaký objem, aký uvádzal v predchádzajúcich dňoch. Európsky trh s plynom tak citlivo reaguje na akékoľvek potenciálne narušenia dodávok po zastavení plynovodu
Neprehliadnite

Energetická spoločnosť ČEZ začala arbitráž proti Gazpromu