Cirkev a podnikanie? A dokonca s luxusnými hotelmi... U našich českých susedov je aj niečo také realitou, avšak nedarí sa.

Portál novinky.cz informoval, že pražské arcibiskupstvo priznalo, že lepšie by bolo nevýhodného biznisu sa zbaviť. „Hotelierstvo sa ukázalo ako veľmi problematické,“ citoval denník Právo generálneho vikára arcibiskupstva Jana Balíka. Vysvetlil, že katolícka cirkev sa snažila hodnotné historické budovy prebudovať na hotely, čo je nákladné a drahé. „Navyše sa ukázalo, že nemáme potrebné know-how, ktoré dnes hotelierstvo vyžaduje.“

Zámoček na predaj

Týka sa to zámočku v romantickom štýle v Mostove pri západočeskom Chebe, ktoré arcibiskupstvo pred niekoľkými rokmi kúpilo a zrekonštruovalo na spôsob hotela. Teraz ekonomická rada arcidiecézy rozhodla o jeho predaji. „Prevádzka toho hotela nie je úplne ľahká, pretože Mostov leží pri Chebe a nie je jednoduché tu získavať klientelu. Preto sme sa rozhodli ho predať,“ potvrdil J. Balík.

Peniaze z predaja plánujú cirkevní hodnostári použiť na stavbu nájomných bytov. Za spomenutý hotel by údajne chceli niekoľko desiatok miliónov českých korún (rádovo milióny eur). Realitná firma, ktorá nehnuteľnosť predáva, však sumu oficiálne zverejniť nechce. „Zatiaľ stále hľadáme kupujúceho, niekoľko záujemcov existuje a v súčasnosti študujú objekt,“ povedal hovorca arcibiskupstva Jiří Prinz.

Málo klientov

Otázka visí aj nad hotelom Chateau Clara Futura v Dolných Břežanoch pri Prahe. Cirkev do rekonštrukcie zámku investovala 250 miliónov korún a hotel prenajala. Do malého mesta sa však nedarí pritiahnuť klientov. S prevádzkovateľom hotela tak rozviazali spoluprácu. „Teraz budeme nejakú dobu premýšľať o tom, akou cestou sa ďalej vydať,“ dodal Jan Balík.

Ďalší z luxusných hotelov, Panský dom v Rožmitále pod Třemšínem v stredných Čechách, vraj funguje bez problémov, preto si ho diecéza ponechá.

Stávka na istotu

Českí cirkevní hodnostári teraz zvažujú orientovať sa viac na nájomné bývanie. Ekonóm Českej biskupskej konferencie Karel Matyska to označil za stávku na istotu. „Je to jednoduchšie a istejšie než prevádzkovať hotely, najmä dnes v tejto kríze.“

Ako príklad uviedol plzenskú diecézu, ktorá investovala do nájomného bývania, aj pre študentov a teraz v tom úspešne pokračujú.

Portál novinky.cz ešte pripomenul, že katolícka cirkev – hlavne pražská, ostravská a olomoucká diecéza – hospodári na 130-tisícoch hektárov lesov a 30-tisícoch hektárov poľnohospodárskej pôdy. Cena dreva však klesá. Straty z cirkevných lesov vraj prekročili 1,2 miliardy českých korún (45 miliónov eur).

Straty kvôli pandémii

Česká katolícka cirkev nedávno zverejnila aj straty počas doby pandémie – má ísť o 220 miliónov korún (8, 27 milióna eur). Suma zahŕňa výpadok zisku z kostolných zbierok, výpovede z prenájmu prevádzok a bytov, ale aj straty na vstupnom do múzeí či z prevádzok hotelov a reštaurácií.