Čínsky prezident Si Ťin-pching v pondelok vyzval na posilnenie koordinácie makroekonomickej politiky, ako aj úlohy skupiny G20 (20 najväčších svetových ekonomík) pri riadení globálneho hospodárstva, pričom poukázal na jeho ,,dosť vratké" zotavovanie sa z pandémie nového koronavírusu.

Čínsky prezident vo svojom prejave na virtuálnom stretnutí Svetového ekonomického fóra (WEF), ktoré sa pred pandémiou zvyklo konať vo švajčiarskom Davose, uviedol, že globálny ekonomický výhľad zostáva neistý a zdravotné krízy sa môžu opakovať aj v budúcnosti.

Si Ťin-pching sa predstavil na fóre v Davose prvýkrát od ráznej obrany voľného obchodu a globalizácie v roku 2017. Aj tentoraz zvolil podobne rázny tón a v zhruba 25-minútovom prejave obhajoval multilateralizmus ako východisko zo súčasných problémov.

EBE 33 Peking - Na snímke čínsky prezident Si Ťin-pching reční na zhromaždení vo Veľkej sieni ľudu pri príležitosti 70. výročia vyslania čínskych vojakov na Kórejský polostrov, aby vo vojne v rokoch 1950-53 pomohli Severnej Kórei bojovať proti silám OSN vedeným Spojenými štátmi a proti juhokórejskej armáde v Pekingu 23. októbra 2020. Si Ťin-pching vyhlásil, že Čína nikdy nedovolí, aby boli jej záujmy v oblasti suverenity, bezpečnosti a rozvoja podkopávané, a že s čínskym ľudom sa nikto nebude za
Neprehliadnite

Čínsky prezident varoval pred obnovením studenej vojny

,,Mali by sme vybudovať otvorenú svetovú ekonomiku, zbaviť sa diskriminačných noriem, pravidiel a systémov a odstrániť prekážky obchodu, investícií a výmeny technológií," vyhlásil.

Skupina G20 by sa podľa neho mala stať ,,hlavným fórom pre správu globálneho hospodárstva" a svet by mal tesnejšie ,,koordinovať makroekonomickú politiku". Medzinárodné spoločenstvo by malo byť riadené na základe pravidiel a konsenzu, ku ktorým dospejú všetky krajiny, a nie na základe príkazov jednej alebo viacerých krajín, dodal.