Pred pár dňami svoj veľký hollywoodsky sen odokryl W. Ťien-lin ešte viac, keď vyhlásil, že chce kúpiť čo najviac z „veľkej šestky“ filmových štúdií. „Mojím cieľom je kúpiť veľké hollywoodske spoločnosti a priniesť ich technológiu a schopnosti do Číny,“ povedal v rozhovore pre agentúru Reuters.

Dalian Wanda už začiatkom leta viedol rokovania s korporáciou Viacom o kúpe ich 49-percentného podielu v Paramount Pictures, jednom z „veľkej šestky“ štúdií, do ktorej patria aj Twentieth Century Fox, Warner Brothers, Walt Disney, Universal Pictures a Columbia.

Čínsky miliardár chce skúpiť Hollywood a vyhrať vojnu s Disneylandom

Dalian Wanda už viedol rokovania s Viacom Inc. o kúpe ich 49-percentného podielu v Paramount Pictures Zdroj: SITA / AP

„Nezaujímame sa len o Paramount, ale o každé z týchto štúdií. Ak čo len jedna z týchto globálnych filmových spoločností kývne na predaj, budeme mať veľký záujem,“ povedal v spomenutom rozhovore W. Ťien-lin a dodal: „Ak chceme vybudovať reálne filmové impérium, toto je nevyhnutný krok.“

Zarábajú v kinách

Podľa portálu Asia Stars News chce Dalian Wanda zisky zo svojej kultúrnej divízie, zahŕňajúcej zábavný priemysel, šport a turizmus, do roku 2020 strojnásobiť až na úroveň 23 miliárd dolárov.

Konglomerát Dalian Wanda, ktorý začínal ako developer v meste Ta-lien na severovýchode Číny, pritom už má titul najväčšieho svetového prevádzkovateľa kín. Dcérska spoločnosť Wanda Cinema Line Corporation je najväčším hráčom v Číne a materský gigant ovláda americký reťazec kín AMC Entertainment Holding, ktorý je dvojkou na severoamerickom trhu. Vlastní aj austrálskeho prevádzkovateľa kín Hoyt's.

Práve reťazec AMC v júli uskutočnil podľa Financial Times dovtedy najväčší postbrexitový nákup vo Veľkej Británii, keď za 921 miliónov libier získal najväčšieho európskeho kinooperátora Odeon & UCI Cinemas Group. V súčasnosti tak Ťien-linom vlastnený Dalian Wanda kontroluje 15 percent ziskov v z globálneho predaja lístkov v kinách a jeho cieľom je tento podiel do roku 2020 navýšiť na 20 percent.

Jachty, Ironman aj futbal

V oblasti športu W. Ťien-lin, ktorý po svete lieta na súkromnom lietadle Gulfstream a vlastní luxusného výrobcu jácht Sunseeker, zaujal kúpou majiteľa značky športových podujatí „Ironman,“ spoločnosti World Triathlon Corp.

Vlani v januári svoj zámer masívne investovať a ukazovať sa vo svete športu potvrdil kúpou 20-percentného podielu v slávnom španielskom futbalovom klube Atlético Madrid. Informoval o tom server BBC, podľa ktorého Číňania zaplatili približne 52 miliónov dolárov.

Čínsky miliardár chce skúpiť Hollywood a vyhrať vojnu s Disneylandom

Miliardárov konglomerát kúpil vlani v januári 20-percentný podiel v Atléticu Madrid Zdroj: SITA / AP

Jeho megalomanské plány ako čo najviac zviditeľniť čínsky biznis trochu narušilo júnové otvorenie prvého Disneylandu na území pevninskej Číny, v Šanghaji. W. Ťien-lin síce niekoľko týždňov predtým otvoril svoj „natruc podnik“ v meste Nan-čchang, ktoré leží 600 kilometrov západne od Šanghaja, no netajil sa hnevom, že mu Američania budú v jeho krajine uberať zo ziskov.

W. Ťien-lin totiž plánuje otvoriť v Číne až 15 zábavných parkov. Boj s Disneylandom vyostril pred niekoľkými dňami, keď podľa portálu Fortune oznámil, že s lokálnou vládou podpísal dohodu o vybudovaní turistického a športového megakomplexu, zahŕňajúceho tematický park vo východočínskom meste Ťi-nan za 9,5 miliardy dolárov. Otvoriť by ho mali v roku 2021 a ročne chce prilákať 20 miliónov návštevníkov a vytvoriť 20-tisíc pracovných miest.

Čínsky miliardár chce skúpiť Hollywood a vyhrať vojnu s Disneylandom

Wanda Park v meste Nan-čchang Zdroj: SITA / AP

Okrem toho W. Ťien-lin vo februári oznámil záujem investovať 3 miliardy dolárov do tematického parku EuropaCity neďaleko Paríža, kde chce opäť konkurovať v blízkosti ležiacemu Disneylandu.

Jednotka či dvojka?

Podľa Forbes je W. Ťien-lin najbohatším Číňanom s majetkom v hodnote 34 miliárd dolárov, zoznam miliardárov agentúry Bloomberg však pred neho zaradil šéfa internetového gigantu Alibaba Jacka Maa s majetkom v hodnote 32,7 miliardy dolárov oproti Jinalinovým 31,3 miliardy dolárov. Forbes mu priradil vo svetovom rebríčku boháčov 18., Bloomberg 21. miesto.