Teraz tak predajcovi za klamanie zákazníka hrozí pokuta až 50 miliónov českých korún (takmer 2 milióny eur), povedal agentúre ČTK zástupca hovorcu českej Štátnej veterinárnej správy (ŠVS) Petr Majer. Väčšinou sa však vymeriava v rádovo nižšej sume.

„Laboratórnym testom peľových zŕn obsiahnutých v mede bol určený jeho geografický pôvod v Číne. Med zároveň obsahoval kvasinky, čo svedčí o jeho začínajúcom kvasení. Kontrolou bola rovnako zistená neprimerane nízka aktivita enzýmu diastázy, spôsobená spravidla nevhodným zaobchádzaním s medom,“ uviedli veterinári.

ŠVS predaj medu zakázala, prípad bude riešený v priestupkovom konaní. Veterinári skontrolujú aj výrobcu v Plzeňskom kraji.

Pokuta nezabrala

V októbri veterinári informovali o tom, že v záhradkárskej kolónii v Sokolniciach na Brněnsku vyrábal muž falšovaný med, ktorý predával pod fiktívnym menom a identifikačným číslom. Muž pritom už v minulosti za ten istý prehrešok dostal od veterinárov pokutu vo výške 115-tisíc českých korún (4 501 eur), uviedol hovorca veterinárnej správy Petr Vorlíček.

Čínsky med prezliekol za český, teraz mu hrozí mastná pokuta

Zdroj: ŠVS

Med predával nielen na južnej Morave, ale aj v Prahe, v Zlínskom a v Olomouckom kraji. Každému, kto falšuje med a predáva ho, hrozí pokuta až do výšky 50 miliónov českých korún (takmer 2 milióny eur).

Zdroj: ČTK