Najväčší čínsky internetový predajca Alibaba sa rozhodol rozšíriť program odkúpenia vlastných akcií na rekordných 25 miliárd dolárov z doterajších 15 miliárd. Firma to dnes oznámila v tlačovej správe. Alibaba sa tak snaží podporiť cenu svojich akcií, ktorá sa kvôli tlaku regulačných úradov a obavám zo spomalenia rastu podniku za posledný rok prepadla o viac ako polovicu.

Najväčšie odkúpenie v histórii

Nový objem programu predstavuje najrozsiahlejší plán odkúpenia akcií v histórii Alibaby. Firma uviedla, že rozšírenie programu je „známkou dôvery v pokračujúci rast podniku". Upozornila tiež, že v rámci programu už nakúpila akcie za viac ako deväť miliárd dolárov.

Alibaba dostala vlani na jar pokutu 18 miliárd jüanov za zneužívanie dominantného postavenia na trhu a porušovanie protimonopolných pravidiel. Firma sa nachádza pod zvýšeným tlakom zo strany regulačných úradov od konca roku 2020, kedy jej zakladateľ Jack Ma ostro kritizoval čínsky regulačný systém. Na Alibabe má negatívne dopady aj zostrujúca sa konkurencia a a slabší rast čínskej ekonomiky.

Príležitosť pre nové investície

Firma dnes oznámila, že na konci decembra mala v hotovosti a krátkodobých investíciách 75 miliárd dolárov. Podľa analytikov dáva rozšírenie programu odkúpenia vlastných akcií zmysel, pretože tlak zo strany regulačných úradov obmedzuje príležitosti pre nové investície.

„Internetoví obri sa v budúcnosti musia znova zamerať na svoje hlavné aktivity. V dôsledku toho nie je pre firmy ako Alibaba nutné držať si tak veľký objem hotovosti," uviedol podľa agentúry Reuters analytik Rukim Kchuang zo spoločnosti Lens Company Research.

Alibaba vo februári oznámila, že v treťom finančnom štvrťroku medziročne zvýšila tržby o desať percent na 242,6 miliardy jüanov. Tempo ich rastu tak po prvýkrát kleslo pod hranicu 20 percent. Čistý zisk sa vo štvrťroku, ktorý skončil 31. decembra, prepadol o 75 percent na 19,2 miliardy jüanov.

Ďalšie dôležité správy

A trader watches the Shanghai Composite Index on a monitor
Neprehliadnite

Oddelené svety. Pád čínskych akcií. Postihne ich osud tých ruských, ktoré stoja iba centy?