Čínsky developer Kaisa Group čelí platobnej neschopnosti po tom, ako v piatok oznámil, že neuspel so svojou ponukou na swap dlhu, ktorý by je pomohol získať čas. Upozornila preto, že neexistuje "žiadna záruka", že bude schopná splniť svoje platobné záväzky.

Spoločnosť Kaisa Group je ďalšou z čínskych realitných firiem, ktoré sa v uplynulom roku dostali do krízy po tom, ako úrady začali regulovať špekulácie a pákové efekty, čím im odrezali kľúčový prístup k hotovosti.

More dlhov

Najväčšie problémy má developerský gigant China Evergrande, ktorý sa topí v mori dlhov v hodnote 300 miliárd dolárov a nezvláda splácať svoje záväzky.

Čínsky bytový gigant Evergrande je na pokraji bankrotu
Neprehliadnite

Agentúra S&P počíta s krachom čínskeho developera China Evergrande

Problémy tejto firmy vyvolali obavy o celý sektor nehnuteľností, ktorý sa výraznou mierou podieľa na výkone druhej najväčšej svetovej ekonomiky.

Kaisa minulý mesiac oznámila plán na odloženie harmonogramu splácania niektorých svojich dlhopisov a ponúkla výmenu dlhopisov v hodnote najmenej 380 miliónov dolárov, čo by jej poskytlo priestor na hľadanie peňazí. Táto ponuka však nezískala súhlas 95 percent držiteľov dlhopisov, ktorý je potrebný na uskutočnenie plánu.

Preskúmajú riešenia

V piatkovom vyhlásení firma uviedla, že preskúma riešenia „vrátane, ale nie výlučne obnovy a rozšírenia pôžičiek a likvidácie aktív“. Varovala pritom, že „neexistuje žiadna záruka“, že by bola schopná vyrovnať svoje záväzky a uhradiť zmenky v čase splatnosti. Dodala, že v utorok (7. december) vyprší splatnosť dlhopisov v hodnote 400 miliónov dolárov.

WA 34 archív Hongkong - Na archívnej snímke zo 4. októbra 2021 bezpečnostný pracovník stojí v sídle čínskej developerskej skupiny Evergrande Group v Hongkongu. Evergrande v nedeľu 24. októbra 2021 oznámila, že obnovila práce na viac ako 10 projektoch v Šen-čene, Tung-kuane a ďalších mestách. Toto vyhlásenie prichádza po správe, že sa jej podarilo odvrátiť bankrot, keď na poslednú chvíľu splatila úroky z dlhopisov. FOTO TASR/AP

FILE - In this Oct. 4, 2021, file photo, a security guard stands at
Neprehliadnite

Zadlžený developer Evergrande chce zabrániť krachu, predáva celý podiel v streamovacej službe

Neuhradenie zmeniek sa bude považovať za platobnú neschopnosť a hrozí riziko krížového nesplatenia ďalšieho dlhu.

Druhý najväčší developer

Spoločnosť Evergrande, ktorá je druhým najväčším developerom v Číne, sa zatiaľ dokázala vyhnúť bankrotu, ale jej problémy pretrvávajú. Evergrande má uhradiť dlhopisové kupóny v celkovej hodnote 82,5 milióna dolárov v pondelok (6. december), keď sa skončí obdobie odkladu.

Minulý piatok (26. november) predal zakladateľ Chuej Kcha 1,2 miliardy akcií Evergrande za 344 miliónov dolárov, čím znížil svoj podiel vo firme na 68 percent zo 77 percent.

Čínske regulačné úrady vyzvali totiž magnáta, aby použil svoj osobný majetok na financovanie dlhových záväzkov Evergrande.

burza
Neprehliadnite

Top vo financiách: Tesla sa vypredáva, jej rival Rivian sa naopak nakupuje