Čchen Jao-ming bol jedným z ľudí, ktorí mali v centrálnej banke na starosti emisie bankoviek a razenie mincí. Prednedávnom ho však zatkli a obvinili z bližšie nešpecifikovaných „ťažkých zločinov“. Jeho zadržanie bolo v stredu jednou z top tém na sociálnej sieti Weibo, pričom viacero ľudí špekulovalo, či ho náhodou nezadržali preto, že nechal vytlačiť bankovky s rovnakými sériovými číslami, napísala agentúra Bloomberg.

Čínsky jüan
Neprehliadnite

Čína znížila kľúčovú úrokovú sadzbu s cieľom podporiť ekonomiku

Centrálna banka všetko poprela

Správy o tom, že Čchen Jao-ming dal vytlačiť bankovky v hodnote dvoch biliónov  jüanov sa nezakladajú na pravde, uvádza sa vo vyhlásení Čínskej ľudovej banky s tým, že tlačenie jüanov podlieha veľmi prísnej kontrole a vždy musí byť v súlade so zákonom a predpismi. Napriek tvrdeniam centrálnej banky však nikto nevysvetlil, prečo Čchena zadržali.

Pomlčala o tom aj Čínska ľudová banka, aj miestny protikorupčný úrad, ktorý uviedol, že vysokopostavený funkcionár sa vydal do rúk polície a v súčasnosti prebieha jeho vyšetrovanie.

KK34 Hannover - Na snímke názov spoločnosti Continental na plote v nemeckom Hannoveri 10. novembra 2021. Nemecký výrobca pneumatík Continental oznámil za 3. štvrťrok pokles prevádzkového zisku o viac než 40 %. Dôvodom sú pokračujúce problémy v dodávkach polovodičov, ktoré obmedzili výrobu automobilov. FOTO TASR/DPA
10.11.2021, Niedersachsen, Hannover: Bauzäune stehen am Neubau der Konzernzentrale des Automobilzulieferers Continental. Die Continental AG veröffentlicht Geschäftszahlen zum 3. Quart
Neprehliadnite

Čína vyzýva Continental, aby nespolupracoval podnikmi v Litve, dôvodom je Taiwan

Išlo by o podvod storočia

Vytlačenie dvoch biliónov jüanov by bol v skutku mamutí podnik vzhľadom na skutočnosť, že bankovkou s najvyššou nominálnou hodnotou je 100 jüanov, takže Čchen by musel dať vytlačiť 20 miliárd 100-jüanových bankoviek, čo predstavuje približne dve percentá minuloročného čínskeho hrubého domáceho produktu, uzatvára Bloomberg.

WA 33 Washington Americký prezident Joe Biden (vľavo) a čínsky prezident Si Ťin-pching počas virtuálneho summitu v Bielom dome vo Washingtone v pondelok 15. novembra 2021. FOTO TASR/AP 

President Joe Biden meets virtually with Chinese President Xi Jinping from the Roosevelt Room of the White House in Washington, Monday, Nov. 15, 2021. (AP Photo/Susan Walsh)
Neprehliadnite

Čína pohrozila USA odvetou za diplomatický bojkot hier v Pekingu