Čínska farmaceutická firma Sinopharm Group oznámila, že očkovanie jej experimentálnou vakcínou proti novému typu koronavírusu už podstúpilo takmer milión ľudí. Informovala o tom v piatok agentúra AFP s tým, že firma však zatiaľ neposkytla jasné vedecké dôkazy o účinnosti tejto vakcíny.

Čína od júla podáva experimentálne vakcíny proti ochoreniu Covid-19 svojim občanom vrátane štátnych zamestnancov, zahraničných študentov a niektorých pracovníkov odchádzajúcich do zahraničia.

KK5 Miláno - Na snímke očkovanie proti chrípke v Múzeu vedy a techniky v Miláne 4. novembra 2020. Múzeum ponúklo svoje priestory nemocnici v Miláne, aby mohli ľudia udržiavať bezpečný odstup pri očkovaní. FOTO TASR/AP

A nurse injects flu vaccine at the Museum of science and technology in Milan, Italy, Wednesday, Nov. 4, 2020. The museum offered its ample spaces to a hospital in Milan in order to help people keeping safe distance while receiving the vaccine. Health officials and medical groups a
Neprehliadnite

Brusel varuje Maďarsko pred dovozom a použitím ruskej vakcíny proti koronavírusu

Riaditeľ firmy Sinopharm Liou Ťing-čen tento týždeň uviedol, že očkovanie ich vakcínou podstúpilo takmer milión ľudí, hoci konkrétny údaj neuviedol. „Nedostali sme ani jednu správu o závažnej nežiaducej reakcii a len u niektorých ľudí sa vyskytli mierne príznaky," uviedol Ťing-čen v rozhovore, ktorý spoločnosť zverejnila v stredu. Spoločnosť tento týždeň tvrdila, že „vo svete vedie vo všetkých aspektoch" vývoja vakcíny, hoci neposkytla vedecké dôkazy z prebiehajúcich testov.

Namiesto toho sa firma odvolala na neoficiálne skúsenosti očkovaných vrátane „pracovníkov stavebných firiem, diplomatov a zahraničných študentov", ktorí podľa nej po očkovaní navštívili viac ako 150 krajín bez toho, aby sa nakazili.

KK4 Miláno - Zdravotná sestra si pripravuje vakcínu proti chrípke v Múzeu vedy a techniky v Miláne 4. novembra 2020. Múzeum ponúklo svoje priestory nemocnici v Miláne, aby mohli ľudia udržiavať bezpečný odstup pri očkovaní. FOTO TASR/AP

A nurse prepares to inject flu vaccine Jacopo Leoni at the Museum of science and technology in Milan, Italy, Wednesday, Nov. 4, 2020. The museum offered its ample spaces to a hospital in Milan in order to help people keeping safe distance while receiving the vac
Neprehliadnite

Americká firma Moderna oznámila, že jej covidová vakcína má účinnosť 94,5 percenta

Americká farmaceutická firma Moderna v pondelok oznámila, že výsledky neskorej fázy klinických testov ukázali, že jej vakcína dokáže zabrániť vzniku ochorenia Covid-19 a z tohto pohľadu má 94,5-percentnú účinnosť.

Americký farmaceutický koncern Pfizer a nemecká biotechnologická spoločnosť BioNTech 9. novembra oznámili, že ich vakcína má viac ako 90 percentnú účinnosť. V stredu toto tvrdenie ešte znásobili s tým, že konečná analýza testov preukázala až 95 percentnú účinnosť.