Predaj áut v Číne v novembri medziročne klesol o 9,1 percenta na 2,52 milióna. Ide o siedmy mesiac poklesu za sebou, ktorý je spôsobený najmä pretrvávajúcim celosvetovým nedostatkom čipov.

Oznámilo to v piatok Čínske združenie výrobcov automobilov (CAAM). Čína je najväčším automobilovým trhom na svete, pripomína agentúra ČTK.

Svetlým bodom sú však údaje o predaji automobilov na alternatívne palivá, známych ako NEV (New Energy Vehicles). Tento počet sa zvýšil o 121 percent na 450-tisíc vozidiel.

Predaju pomáha vládna podpora ekologickejších vozidiel zameraná na zníženie znečistenia. Do kategórie NEV patria čisto elektrické vozidlá, hybridy a vozidlá na vodíkový pohon.

Záujem o elektrické vozidlá

„Spotrebitelia si čoraz viac osvojujú autá s novými pohonnými jednotkami," povedal hovorca CAAM Chen Shihhua. „Trh sa zmenil z politicky motivovaného na dopytovo orientovaný,“ dodal.

Americký výrobca elektromobilov Tesla predal v novembri 52 859 automobilov vyrobených v Číne, z toho 21 127 na vývoz, uviedlo Čínske združenie osobných automobilov (CPCA).

Tesla Model S.
Neprehliadnite

Aj keď má Tesla rekordné výsledky, akcie dostávajú zabrať

Polovodiče problémom aj v decembri

Čínsky výrobca elektromobilov Nio predal minulý mesiac rekordných 10 878 vozidiel, zatiaľ čo automobilka Xpeng dodala 15 613 vozidiel.

Nemecký Volkswagen uviedol, že v novembri predal v Číne viac ako 14-tisíc elektrických vozidiel radu ID.

Generálny riaditeľ Škoda Auto Thomas Schäfer
Neprehliadnite

Volkswagen mení vedenie, šéfom značky sa stane predseda predstavenstva Škody Auto

Celkovo predaj automobilov v novembri prekonal očakávania združenia CAAM, uviedol Chen. Poukázal na vplyv klesajúcich cien surovín a zmiernenie výpadkov elektrickej energie, ktoré v predchádzajúcich mesiacoch zastavili výrobu v mnohých továrňach.

Chen však zdôraznil, že nedostatok polovodičov bude problémom aj v decembri. Podľa jeho slov sa dopyt po automobiloch nezmení ani so zlepšením hospodárskej situácie.

Výroba automobilov Peugeot v závode Stellantis PSA Trnava. Na linke Peugeot 208.
Neprehliadnite

Európania kupujú čoraz menej áut, v októbri predaj klesol takmer o tretinu