Poprední čínski dovozcovia skvapalneného zemného plynu (LNG) sa zaujímajú o nákup dodatočných dodávok z Ruska. Chcú tak využiť nižšie ceny, za ktorými stojí pokles dopytu po ruskom LNG v dôsledku ruského útoku na Ukrajinu. I
nformuje o tom agentúra Bloomberg s odvolaním sa na zdroje oboznámené so situáciou. Dovozcovia LNG po celom svete teraz od Ruska väčšinou nenakupujú kvôli obavám z budúcich sankcií či poškodeniu povesti.

Utajenie pred zahraničnými vládami

Podľa zdrojov teraz o dodávkach ruského LNG s výraznými zľavami rokujú čínske štátne podniky, vrátane petrochemickej spoločnosti Sinopec a ropnej a plynárenskej firmy PetroChina. Niektoré z týchto podnikov údajne zvažujú, že sa tendrov na nákup LNG zúčastnia prostredníctvom ruských podnikov, aby svoje nákupné plány utajili pred zahraničnými vládami.

V uplynulých týždňoch už podľa obchodníkov čínski importéri kúpili niekoľko zásielok ruského LNG. Podobne postupujú čínske ropné rafinérie, ktoré v tajnosti nakupujú lacnú ruskú ropu, o ktorú zvyšok sveta v dôsledku vojny na Ukrajine stratil záujem, píše agentúra Bloomberg.

Ruskú agresiu neodsudzujú

Peking odmietol odsúdiť ruskú vojenskú agresiu a nazvať ju inváziou. Súčasne kritizoval sankcie zavedené Spojenými štátmi, Európskou úniou a ďalšími krajinami a označil ich za nelegálne a jednostranné.

Šéfovia inštitúcií EÚ minulý týždeň vyzvali čínskych vodcov, aby pomohli ukončiť vojnu na Ukrajine. Zároveň upozornili, že európsky blok bude starostlivo sledovať, či Peking nepomáha Rusku v pokračovaní invázie či obchádzaní sankcií uvalených Západom.

Čínske ministerstvo obchodu následne uviedlo, že Čína tieto sankcie úmyselne neobchádza. Dodalo však, že Peking sa nepovažuje za súčasť konfliktu a chce ďalej udržiavať obchodné vzťahy s Moskvou.

Ďalšie dôležité správy

Mayor Adams Rings Opening Bell At New York Stock Exchange
Neprehliadnite

Akcie výrazne vzrástli po správe, že Čína údajne poskytne Amerike prístup k auditom ich firiem