Problémy so zásobovaním v nemeckom spracovateľskom sektore sa v máji prehĺbili, a to v dôsledku zavedenia protipandemických opatrení v Číne. Vyplýva to z prieskumu mníchovského ekonomického inštitútu Ifo. Na problémy pri nákupe surovín a polotovarov sa sťažovalo 77,2 percenta priemyselných podnikov, zatiaľ čo v apríli to bolo 75 percent.

Nulová tolerancia voči koronavírusu

Zhruba polovica zasiahnutých podnikov v prieskume uviedla, že situáciu zhoršili lockdowny v Číne. Negatívne dôsledky prísnych opatrení pocítil najmä automobilový priemysel. Čína sa drží stratégie nulovej tolerancie voči koronavírusu v snahe zabrániť jeho šíreniu.

„Dodávateľské reťazce sú pod neustálym tlakom," uviedol ekonóm Ifo Klaus Wohlrabe. „Uzavretie niektorých prístavov v Číne znamená pre viaceré podniky ďalšie zhoršenie situácie," dodal.

Problémy so zásobovaním

Výrobcovia po celom svete sa už dlhšiu dobu stretávajú s výpadkami dodávateľských reťazcov, ktoré ich v mnohých prípadoch nútia k obmedzovaniu produkcie. Problémy so zásobovaním narúšajú zotavovanie globálnej ekonomiky z koronavírusovej krízy. V posledných mesiacoch ich prehĺbila aj vojna na Ukrajine.

Ďalšie dôležité správy

WA 30 archív Šanghaj - Na archívnej snímke z 23. apríla 2022 zamestnanci pracujú na monážnej linke automobilky SAIC Motor v Šanghaji na východe Číny.  Export Číny pokračoval v apríli v raste, tempo rastu však bolo najslabšie za takmer dva roky. Keďže dovoz stagnoval, výsledkom je ďalší obchodný prebytok, pričom ním Čína prekonala očakávania analytikov. FOTO TASR/AP

 In this photo released by Xinhua News Agency, laborers work at the assembly workshop of automaker SAIC Motor Company's Lingang bas
Neprehliadnite

Nové objednávky v priemysle klesali v marci tretí mesiac za sebou