Rast čínskej ekonomiky sa v tomto roku spomalí pravdepodobne až na takmer 5 percent, uviedli v najnovšom odhade analytici oslovení agentúrou Reuters. Nový odhad znamená zhoršenie v porovnaní s prognózou spred troch mesiacov. Analytici zároveň zhoršili odhad aj v súvislosti s rastom ekonomiky Číny za minulý rok.

Podľa najnovších odhadov viac než 60 analytikov by rast ekonomiky Číny mal tento rok dosiahnuť iba 5,2 percenta. V predchádzajúcej októbrovej prognóze počítali analytici so spomalením rastu v roku 2022 na 5,5 percenta.

Dôvodov zhoršenia prognózy je viac

Ako dôvod zhoršenia prognózy uviedli viacero nepriaznivých faktorov, ako sú problémy na trhu nehnuteľností, sprísnenia opatrení v oblasti znečisťovania ovzdušia či zavedenie tvrdých opatrení proti ochoreniu covid-19, ktoré viedli k obmedzeniu spotreby.

Aj čo sa týka vývoja ekonomiky za minulý rok, analytici oslovení agentúrou Reuters svoju prognózu zhoršili. V októbrovej prognóze počítali s rastom čínskej ekonomiky v roku 2021 o 8,2 percenta, teraz očakávajú, že Čína oznámi rast iba o 8 percent. Aj to však bude najvýraznejší rast ekonomiky za posledné desaťročie.

Slabé tempo rastur

Za 4. kvartál minulého roka počítajú analytici s medziročným rastom o 3,6 percenta. Ak by sa odhad potvrdil, bolo by to najslabšie tempo rastu čínskej ekonomiky od 2. štvrťroka 2020.

V medzikvartálnom porovnaní odhadujú ekonómovia rast čínskeho hospodárstva v poslednom kvartáli minulého roka o 1,1 percenta. Peking by mal údaje za 4. štvrťrok zverejniť 17. januára.

WA 38 Peking - Muž s ochranným rúškom na tvári kráča okolo loga zimných olympijských a paralampijských hier pred sídlom organizačného výboru hier v Pekingu vo štvrtok 16. decembra 2021.  Organizátori zimných olympijských hier v Pekingu sprísnili bezpečnostné opatrenia súvisiace s pandémiou koronavírusu. Športovci si podľa nich musia ponechať v
Neprehliadnite

Čína ponúkne na olympiáde digitálny jüan, aby otestovala jeho atraktivitu