Čínske výdavky na dovoz energetických produktov z Ruska dosiahli v auguste rekordných 8,3 miliardy dolárov. Ide o súčasť snáh najväčšieho svetového svetového importéra prehĺbiť svoju závislosť od Moskvy v oblasti dovozu ropy, ropných produktov, plynu a uhlia, píše Bloomberg.

V auguste doviezla Čína z Ruska o 68 percent energetických produktov vrátane uhlia viac ako pred rokom, pričom od začiatku ruskej invázie na Ukrajinu pred vyše šiestimi mesiacmi doviezla Čína z Ruska tieto produkty v hodnote 44 miliárd dolárov.

Ruský export ropy do Čína stúpol v auguste na 8,34 milióna ton, pričom v júli to bolo 7,15 milióna ton a pred rokom len 6,53 milióna. Nový rekord zaznamenal aj čínsky dovoz ruského uhlia, ktorého si Peking kúpil 8,5 milióna ton, čo predstavuje medziročná nárast o 57 percent. Dovoz ruského koksovateľného uhlia dosiahol v auguste 1,9 milióna ton.

Vzhľadom na skutočnosť, že Európa sprísňuje sankcie, ktoré pre agresiu Moskvy voči Ukrajine uvalila na Rusko, je pravdepodobné, že export ruskej ropy a iných produktov do destinácií ako Čína v nasledujúcich mesiacoch ešte porastie.

Ďalšie dôležité správy

Hlavnou náplňou Hornonitrianskych baní Prievidza je produkcia hnedého uhlia. To sa ťaží hlbinným spôsobom v dvoch ťažobných úsekoch - baňa Nováky a baňa Čáry. Sto percent ťažby tvorí prachové uhlie určené pre energetické účely. Celá produkcia hnedého uhlia sa spotrebuje na domácom trhu. Na snímke mechanizované razenie banských diel tzv. šrámanie raziacim kombajnom typovej rady GPK v bani Nováky 24. mája 2022. FOTO TASR - Michal Svítok
Neprehliadnite

Čína zvýšila dovoz uhlia z Ruska na najvyššiu úroveň za minimálne päť rokov